https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracujemy z konieczności a nie przyjemności

(kos), Głos Koszaliński
sxc.hu
Z ankiety przeprowadzonej przez ING Bank Śląski wynika, że zdecydowana większość Polaków uważa pracę za konieczność a nie przyjemność. Blisko trzech na czterech respondentów jest przeciwnych podwyższeniu wieku przejścia na emeryturę i opowiedziało się za utrzymaniem obecnych progów.

W ankiecie przeprowadzonej w grudniu ub. r. na stronie ING BankOnLine zadano pytanie "Czy uważasz, że rząd powinien zmienić wiek przechodzenia na emeryturę?".

Uzyskano ponad 70 tys. odpowiedzi. Wynika z nich, że dla zdecydowanej większości z nas praca jest koniecznością, a nie przyjemnością.

Blisko trzech na czterech ankietowanych (71,7%) było przeciwnych podwyższeniu wieku przejścia na emeryturę i opowiedziało się za utrzymaniem obecnych progów. Zapewne gdybyśmy w naszej ankiecie dali możliwość opowiedzenia się za obniżeniem wieku emerytalnego, to znaleźliby się zwolennicy i takiego rozwiązania.

Z ankiety ING Banku Śląskiego wynika, że Polakom zdecydowanie nie podobają się przede wszystkim te rozwiązania, które prowadzą do wydłużenia czasu pracy mężczyzn (tylko 7,8% zwolenników). Propozycja późniejszego przechodzenia kobiet na emeryturę wydała się natomiast ankietowanym bardziej akceptowalna (28,3%).

Również zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 65 roku życia znalazło pewne poparcie, choć ciągle jeszcze dalekie od większości (20,5%). Mimo zdecydowanej przewagi przeciwników zmian, wielu Polaków uważa jednak, że zasady przechodzenia na emeryturę wymagają reformy.

Za zrównaniem wieku emerytalnego przemawiają przede wszystkim względy demograficzne: kobiety mają statystycznie krótszy okres gromadzenia składek, za to znacznie dłuższy okres korzystania z tej zgromadzonej puli po osiągnięciu wieku emerytalnego. Kobiety nie tylko bowiem przechodzą na emeryturę wcześniej, ale także żyją statystycznie dłużej od mężczyzn.

Dane statystyczne z 2008 r. wskazują, że w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego statystyczna Polka ma przed sobą 23 lata życia, a Polak tylko 15. Już ten argument wydaje się być wystarczający do podwyższenia wieku emerytalnego kobiet w stosunku do mężczyzn.

Aby zadbać o zrównanie przeciętnej liczby lat spędzanych na emeryturze przez kobiety i mężczyzn, przy utrzymaniu 65 lat jako progu emerytalnego dla tych drugich, należałoby ustanowić wiek przechodzenia kobiet na emeryturę w okolicach 70-71 roku życia.

Takie podejście nie oznacza jednak jeszcze zrównania wielkości świadczenia mężczyzn i kobiet. Należy jeszcze bowiem uwzględnić niższą pulę składek gromadzoną przez kobiety z uwagi na ich niższą aktywność zawodową (mniej dochodów, od których naliczana jest składka).

Niższa pula może mieć dwie przyczyny: mniejszy przeciętny staż pracy kobiet przechodzących na emeryturę (32 lata dla kobiet i 37 lat dla mężczyzn pobierających emeryturę, dane za grudzień 2008 r), ale też mniejsze płace (w październiku 2006 roku wynagrodzenie miesięczne kobiet brutto w sektorze przedsiębiorstw stanowiło 82% wynagrodzenia mężczyzn).

Źródło:
, Głos Szczeciński:Praca jest dla nas koniecznością, a nie przyjemnością

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
doswiadczony
Pracujemy z koniecznosci -praca do terazniejszego wieku emerytalnego to paranoja rzadu PO ze wzgledu na to iz.przykladowo Grudziadz to skansen gdzie co druga osoba nie ma pracy,pracodawcy juztak sie oblawiaja na -pracownikach placac im najnizsza krajowa,za prace do 12 godz,nawet w soboty,zdazaja sie pracodawcy ktorzy nie placa pensji nawet kilka miesiecy,najlepiej sie zyje pracujacym w budrzetowce ci to wiedza ze zyjanawet tak jak ostatnio podostawali calkiem spore sumki za to ze przychodza do pracy,rozumiem podnosic wiek emerytalny wtedy gdy brak jest rak do pracy ,ale nie wtedy gdy mase ludzi mlodych tej pracy poszukuje ,co taki mezczyzna i kobieta pracujacy fizycznie moga dorownac w pracy mlodemu,taki co siedzi sobie na stolku 8 godz i spija cherbatki,lub na panstwowej posadce to jest przyklejony do swego stolka to nie bedzie chcial pobyc sie swej funkcji nawet do 70 tki'
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska