Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracujesz? Możesz się dokształcać za darmo!

Renata Kudeł
Rozmowa z Robertem Nowakiem, koordynatorem projektu unijnego, realizowanego w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku.

"Wyższe kwalifikacje gwarancją sukcesu zawodowego dorosłych osób pracujących regionu" - tak brzmi nazwa projektu, którego realizaję rozpoczęto w WSHE.

Jak doszło do powstania tego projektu?

Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku od początku swojego istnienia swoimi działaniami wpisuje się w politykę prospołeczną regionu. Przejawem tych działań jest pozyskiwanie funduszy unijnych. Rezultaty wynikające z realizacji projektów finansowanych z tych funduszy mają duży wpływ na poprawę sytuacji społeczno-gospodarczej naszego województwa. W ślad za podpisaniem umowy powstała jednostka w strukturze uczelni, powołana przez rektora uczelni prof. dra hab. Stanisława Kunikowskiego, mająca na celu pozyskiwanie środków unijnych gwarantujących wzrost poziomu życia w naszym regionie.

WSHE, będąca jednostką naukowo-badawczą, funkcjonująca od 14 lat może pochwalić się dużym dorobkiem naukowym umożliwiającym w sposób bardzo precyzyjny diagnozowanie najważniejszych problemów związanych z różnymi sferami życia naszego województwa. Efektem realizacji projektów będzie przede wszystkim podnoszenie kwalifikacji osób z różnych środowisk zawodowych w zakresie wcześniej zdiagnozowanych potrzeb.

Projekt, który jest aktualnie realizowany w WSHE we Włocławku - "Wyższe kwalifikacje gwarancją sukcesu zawodowego dorosłych osób pracujących regionu" ma na celu umożliwienie 396 osobom zdobycie znajomości języka angielskiego, niemieckiego, umiejętności obsługi komputera, poprawę umiejętności interpersonalnych i samooceny. Celem długofalowym jest poprawa jakości kapitału ludzkiego - podstawy do tworzenia nowych, zaawansowanych organizacyjnie i technologicznie inicjatyw gospodarczych co w konsekwencji doprowadzi do wzrostu gospodarczego.

Umożliwienie 84 pielęgniarkom i pielęgniarzom udziału w kursach kwalifikacyjnych poprawi jakość usług medycznych. Udział w kursach jest całkowicie bezpłatny dla uczestników, kursanci otrzymają bezpłatnie podręczniki do nauki języka obcego oraz kursów informatycznych, przewidziany jest catering oraz zwrot kosztów dojazdu dla osób spoza Włocławka. Liczymy, iż udział w szkoleniach i kursach spowoduje poprawę samooceny zawodowej i osobistej kursantów. Warsztaty psychologiczne zwiększą swobodę nawiązywania nowych znajomości aktywizując życie towarzyskie i kulturalne w naszym mieście i województwie.

Do kogo jest on adresowany?

Projekt adresowany jest do pełnoletnich osób pracujących województwa kujawsko-pomorskiego. Grupę docelową w sposób ścisły określa Szczegółowy Opis Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. WSHE we Włocławku jako beneficjent środków finansowych Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Skarbu Państwa, jest zobowiązana do ścisłego przestrzegania tych wytycznych określając procedury związane z rekrutacją osób wyrażających gotowość uczestnictwa w projekcie. Nawiązując do tych wytycznych w zakresie wyrównywania szans awansu społecznego, preferowane są osoby z terenów wiejskich, miejsko-wiejskich oraz miast nie przekraczających 25 tys. mieszkańców, co ma odzwierciedlenie w Regulaminie Rekrutacji Projektu. Wysoki stopień formalizacji w tym zakresie gwarantuje osiągnięcie celów długofalowych, czyli wzrost gospodarczy regionu oraz poprawę jakości życia jego mieszkańców.

Jak ma przebiegać realizacja projektu?

Kursy i warsztaty będą realizowane w WSHE we Włocławku oraz (w przypadku kursów z zakresu pielęgniarstwa) w placówkach zewnętrznych. Kadrę wykładowców stanowią doświadczeni pracownicy dydaktyczni, osoby z właściwymi kwalifikacjami i doświadczeniem. Z uwagi na długi okres realizacji projektu (w ciągu 2,5 roku przeprowadzone zostaną 32 pakiety kursów), jakość szkoleń będzie analizowana na podstawie badań ewaluacyjnych kursanci oceniając wykładowców będą decydować o składzie kadry dydaktycznej. Takie rozwiązanie ma na celu zapewnienie możliwie najwyższego poziomu zajęć. Osoby kończące kursy będą miały możliwość bezpłatnego przystąpienia do zewnętrznych egzaminów oraz otrzymania honorowanych w unii europejskiej certyfikatów European Computer Driving Licence oraz The European Language Certificates
Uczestnicy kursów kwalifikacyjnych z zakresu pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, rodzinnego oraz ratunkowego, otrzymają Certyfikat Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

Oprócz teorii ogólnej i specjalistycznej, zajęcia praktyczne będą obejmowały zakresem m.in stację krwiodawstwa, sterylizację szpitalną, blok operacyjny dorosłych, blok operacyjny dzieci, blok położniczo-ginekologiczny, intensywną opiekę dorosłych, neonatologię, poradnię gruźlicy, poradnię zdrowia psychicznego, uzależnień, rehabilitacyjną, cukrzycową, opieki paliatywnej, pracę w środowisku, ambulans, dyspozytornię pogotowia ratunkowego i inne. Kursy kwalifikacyjne z zakresu pielęgniarstwa są bardzo kosztowne, dzięki inicjatywie Władz WSHE we Włocławku są dostępne bezpłatnie.

W jaki sposób można zapisać się na kursy?

Zapisy na kursy są możliwe poprzez formularz zamieszczony na stronie internetowej www.efs.wshe.pl oraz w Biurze Projektu przy ul. Plac Wolności 1, pokój nr 2., Listy otwarte są dostępne na stronie internetowej projektu. Wszystkie osoby, które wypełnią formularz on-line będą uwzględniane przy projektach, które są opracowywane w ramach POKL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska