Zakład Ubezpieczeń Społecznych we wszystkich swoich oddziałach (42 w Polsce), inspektoratach (218) i biurach terenowych (65) zatrudnia obecnie prawie 48 tysięcy pracowników. 850 z nich to osoby z niepełnosprawnością - głównie w stopniu umiarkowanym. Szukając najbardziej wykwalifikowanych pracowników - także wśród osób z niepełnosprawnością - ZUS nawiązuje współpracę z uczelniami wyższymi.
- Niewiele zgłasza się do nas osób z niepełnosprawnością chętnych do podjęcia pracy. Postrzegają nas jako zbiurokratyzowaną organizację, która wypłaca im świadczenia, a nie jako potencjalnego pracodawcę. Chcielibyśmy to zmienić, także przez działania na rzecz studentów i absolwentów wyższych uczelni - twierdzi Alicja Trojanowska, dyrektor Departamentu Spraw Pracowniczych ZUS.
ZUS poszukuje fachowców wielu specjalności, takich jak: prawo, administracja, zarządzanie, finanse, polityka społeczna, informatyka. Ze względu na rozbudowaną strukturę może zaoferować praktyki i staże tak w dużych, jak i w niewielkich miejscowościach w całej Polsce.
Studentom z niepełnosprawnością ZUS oferuje praktyki, które trwają od dwóch do ośmiu tygodni i prowadzone są głównie w czasie wakacji. Staże zawodowe są już dłuższe. Trwają od trzech do sześciu miesięcy, aby jak najwięcej osób mogło wziąć w nich udział.
Staże zawodowe to dla pracodawcy doskonała okazja, aby sprawdzić pracownika, nie nawiązując z nim stosunku pracy. Stażysta może zaś nie tylko nabyć nowe doświadczenia i umiejętności, ale też wzbogacić swoje CV. Jak zapewnia ZUS, staż odbyty w jego strukturach będzie atutem przy naborze kandydatów do stałego zatrudnienia.
Źródło:
, Echo Dnia:ZUS zaprasza do pracy niepełnosprawnych studentów