Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 100 proc. specjalistów i menedżerów zastanowiłoby się nad zmianą pracy

Źródło: Antal International, Specjaliści i menedżerowie – poszukiwanie i zmiana pracy (oprac. hej)
Opieka medyczna, służbowy samochód, który można wykorzystywać do celów prywatnych i ubezpieczenie na życie – tym pracodawca może zatrzymać specjalistów i menedżerów. Kobiety mają dodatkowe wymagania.

Co ma znaczenie podczas podejmowania decyzji o zmianie pracy?

Prawie wszyscy respondenci (99%) wskazują wysokość wynagrodzenia jako istotne kryterium podczas rozważania oferty nowej pracy. Duże znaczenie (95%) ma również stopień odpowiedzialności na proponowanym stanowisku.

Antal International publikuje wyniki badania Specjaliści i menedżerowie – poszukiwanie i zmiana pracy. Szczegółowa analiza wyników badania przeprowadzonego na próbie 1986 specjalistów i menedżerów pozwoliła ustalić najważniejsze fakty związane z ich aktywnością, motywacjami, najistotniejszymi czynnikami, które przeważają na korzyść konkretnego pracodawcy.

Do najważniejszych benefitów dla specjalistów i menedżerów należy opieka medyczna (ważna dla 83% respondentów). Istotny jest również służbowy samochód z możliwością wykorzystywania do celów prywatnych oraz ubezpieczenie na życie (oba kryteria ważne dla 64% respondentów). Kobiety są nieco bardziej wymagające przy rozpatrywaniu oferty nowej pracy niż mężczyźni i przywiązują większą wagę do proponowanych warunków zatrudnienia. Choć większość czynników jest tak samo istotna dla obu grup, dla kobiet ważniejsze są te związane z edukacją, prestiżem miejsca pracy, work-life balance.

Przeczytaj: Praca na etacie i działalność gospodarcza. U kogoś pracujemy po 8 godzin, u siebie po 9-10 godzin

31% specjalistów i menedżerów aktywnie szuka pracy, mimo że są aktualnie zatrudnieni.

Ponad połowa (56%) osób aktywnych zawodowo poszukuje pracy biernie – poprzez zamieszczanie swojego cv na portalach rekrutacyjnych i społecznościowych oraz przekazywanie ich firmom rekrutacyjnym.

Są to osoby otwarte na nowe propozycje zawodowe. 97% wszystkich badanych specjalistów i menedżerów zdecydowałoby się rozważyć ofertę pracy otrzymaną od rekrutera.

W podziale na branże,

szczególnie stabilne – nieposzukujące pracy osoby są zatrudnione w Kancelariach Prawnych (44%) oraz Turystyce (27%).

Z kolei branżą, w której zatrudnieni najczęściej aktywnie poszukują pracy jest Transpo

rt, Spedycja i Logistyka (45%), Wyposażenie i sprzęt AGD (44%), Przemysł i Sieci Handlowe (po 40%).

Co w pracy satysfakcjonuje i skłania do nieposzukiwania innej pracy?

Satysfakcję z pracy odczuwają specjaliści i menedżerowie (odpowiednio 72% i 69%). Najczęściej ustatysfakcjonowani z pracy są przedstawiciele branż: Motoryzacja (80%), Energetyka (78%), Transport, Spedycja i Logistyka (76%).

- W branżach związanych z przemysłem, produkcją czy logistyką pracują osoby o specjalizacjach głównie technicznych. Jak wskazują wyniki Badania Wynagrodzeń Antal International inżynierowie są jedną z lepiej opłacanych grup zawodowych w Polsce. Na rynku jest także stosunkowo niewielka liczba osób z takimi kwalifikacjami – to powoduje, że pracodawcy muszą szczególnie dbać o zadowolenie tych specjalistów, aby móc utrzymać w firmie najlepszych – zauważa Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International.

Najbardziej zadowolone z pracy są osoby w wieku 26-30 lat – wśród specjalistów i menedżerów, którzy ukończyli 30 lat, zauważalna jest tendencja, że odsetek osób usatysfakcjonowanych pracą maleje wraz z wiekiem.

Osoby, które nie myślą o zmianie pracy, jako najbardziej satysfakcjonujące czynniki wskazują:

• wysokość wynagrodzenia (72%),

• styl zarządzania i kulturę organizacyjną (72%),

• czas codziennego dojazdu do pracy (65%),

• opinię o pracodawcy na rynku (61%).

Z kolei osoby aktywnie poszukujące pracy przede wszystkim za niesatysfakcjonujące uważają: możliwości awansu (54%), możliwości szkolenia oraz styl zarządzania oraz kulturę organizacyjnej (po 45%). - O ile szkolenia i możliwości awansu nie należą do najważniejszych czynników budujących lojalność w stosunku do pracodawcy, o tyle ich niezadowalający poziom staje się ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o poszukiwaniu nowej pracy. Pracodawcy powinni zdawać sobie z tego sprawę – komentuje Artur Skiba.

 

 

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska