Z racji dnia wolnego 21 czerwca, ostatnim dniem, kiedy wnioski były przyjmowane w oddziałach regionalnych ARiMR faktycznie był 23 czerwca. Do rozdzielenia jest około 800 mln zł.
Od ubiegłego roku nastąpiło kilka zmian, korzystnych dla wnioskodawców. Pierwszą jest wzrost kwoty, która obecnie wynosi 100 tys. zł (w poprzednim naborze było to 75 tys. zł). Ze wsparcia na start młodych rolników mogą nadal korzystać ci, którzy prowadzili działalność rolniczą jeszcze przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. w tym naborze przez 15 miesięcy przed złożeniem wniosku, wcześniej był to rok.
Młody rolnik może uzupełniać wykształcenie do 3 lat i 9 miesięcy Do tej pory miał na to3 lata od momentu otrzymania decyzji o przyznaniu wsparcia. Z wydłużenia czasu można korzystać w szczególnych przypadkach.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na weryfikację oraz pełną merytoryczna ocenę złożonych wniosków ma 50 dni. Po otrzymaniu z ARiMR wezwania do usunięcie braków formalnych wnioskodawca ma na uzupełnienie 7 dni.
Aby uzyskać pomoc, trzeba uzyskać minimum 7 punktów. Wsparcie będzie przyznawane na podstawie 3 kryteriów. Pierwszym z nich jest powierzchnia użytków rolnych - im większa, tym więcej punktów, maksymalnie 16. Za wykształcenia można otrzymać 5 pkt, jeśli jest to wykształcenie wyższe.
Ostatni wyznacznik stanowi stopa bezrobocia w powiecie, w którym położone jest gospodarstwo - na obszarze z wysokim bezrobociem - 5 pkt.
Czemu ma służyć dofinansowywanie młodych rolników? Ma zachęcić do przejmowania gospodarstw rolnych np. z rąk starszych rodziców czy rozpoczynania samodzielnej działalności rolniczej.
Pomoc jest bezzwrotna i może być wykorzystana na kilka działań:
- powiększenie areału gospodarstwa rolnego,
- na zakup maszyn czy urządzeń rolniczych,
- kupno stada podstawowego zwierząt hodowlanych,
- rozbudowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do produkcji rolnej.