- Zainteresowanie programem jest bardzo duże – informuje Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Wnioski składane są przez rolników nie tylko osobiście w Biurach Powiatowych, ale również za pośrednictwem poczty oraz poprzez ePUAP.
Polska wieś oczami cudzoziemców
Niektórzy rolnicy składający wnioski mają wątpliwości
Wysokość pomocy wynosi 1500 zł na rodzinę rolniczą.
Dyr. Sobecka zauważa, że najwięcej trudności z wypełnieniem wniosku pojawia się u wnioskodawców osiągających dochody z różnych źródeł – konieczne jest ustalenie i wskazanie wysokości średnich dochodów osiąganych na członka rodziny w 2019 r.
- Wątpliwości zgłaszają również rodziny niepełne i opiekunowie zastępczy niepełnoletnich dzieci, którzy chcą wnioskować o pomoc, lecz nie mają pewności, czy mogą ją uzyskać i jak wyliczyć w ich przypadku średni dochód na osobę – dodaje szefowa kujawsko-pomorskiego oddziału ARiMR. - Wiele osób zaskoczonych jest również faktem, iż o pomoc można ubiegać się jedynie w przypadku posiadania dwójki dzieci, które na dzień składania wniosku nie ukończyły osiemnastego roku życia, ponieważ większość młodzieży kończącej osiemnaście lat nadal uczy się w szkole i korzysta obecnie z formy zdalnej edukacji.
O tym warto pamiętać składając wniosek
ARiMR podkreśla, że wypełniając wniosek należy upewnić się, czy wskazane numery PESEL dzieci są prawidłowe, ponieważ podlega to weryfikacji. Należy też zadbać o to, żeby do formularza wniosku dołączyć kopie decyzji ustalających wymiar podatku rolnego na rok 2019 r. i kopie zeznań podatkowych za 2019 r. W momencie składania wniosku rolnik musi mieć nadany numer w Ewidencji Producentów prowadzonej przez ARiMR.
To też może Cię zainteresować
Wnioskodawcy muszą pamiętać również o konieczności zakupu sprzętu komputerowego do 31 marca 2021 r. oraz dostarczeniu faktury potwierdzającej ten fakt do 15 kwietnia 2021 r. do Biura Powiatowego ARiMR.
