Biuro rzecznika praw ofiar to jedyna taka placówka w kraju, prowadzona przez samorząd województwa. Jej zadaniem jest niesienie pomocy prawnej oraz psychologicznej ofiarom przemocy w rodzinie i osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstw. Biuro udziela pomocy prawnej w zakresie prawa rodzinnego, pomaga sporządzić wnioski i pozwy sądowe o alimenty, rozwód i separację, a także zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Podejmuje interwencje w instytucjach, z którymi muszą kontaktować się pokrzywdzeni, udziela ochrony socjalnej i propaguje Polską Kartę Praw Ofiary (dokument zawierający prawa przysługujące ofiarom przestępstw).
Funkcję rzecznika praw ofiar pełni Mariola Tuszyńska. Biuro ma swą stałą siedzibę w Toruniu, przy ul. Słowackiego 114 . Z pomocy pracującego w biurze rzecznika praw ofiar prawnika można korzystać podczas regularnych dyżurów w przedstawicielstwach Urzędu Marszałkowskiego. Te są we Włocławku w co czwarty wtorek. Dyżury odbywają się od 9.30 do 15.30.
-Porady szukają między innymi osoby doświadczone przemocą domową, które chcą uzyskać informację o przysługujących im prawach oraz możliwości ich dochodzenia w postępowaniu karnym - informuje Beata Krzemińska z Urzędu Marszałkowskiego. - Wiele osób szuka też informacji na temat prawa rodzinno-opiekuńczego: możliwości uzyskania alimentów, separacji lub rozwodu a także sądowej rozdzielności majątkowej.
