Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych tylko dla niektórych opiekunów

(jz)
Tylko część osieroconych opiekunów osób niepełnosprawnych od przyszłego roku nie będzie miała powodu do protestu
Tylko część osieroconych opiekunów osób niepełnosprawnych od przyszłego roku nie będzie miała powodu do protestu Grzegorz Dembiński
Osieroceni opiekunowie będą mieli prawo do zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia przedemerytalnego. Zmiany w przepisach mają obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

Rodzice, przez lata opiekujący się niepełnosprawnym dzieckiem i z tego powodu rezygnujący z pracy, gdy ono umiera, z dnia na dzień zostają bez niczego. Tak samo jest z opiekunami dorosłych niepełnosprawnych.

Kilka miesięcy temu opisywaliśmy sytuację takich "osieroconych opiekunów". Jedną z nich jest Elżbieta Karasińska, która ze swą niepełnosprawną córką Agatą dwa lata temu protestowała w Sejmie. Córka zmarła w tym roku, jej mama po 18 latach opieki, mając 58 lat, została na łasce losu.
Takich sytuacji jest więcej. To samo dotyczy opiekunów dorosłych niepełnosprawnych.

Rząd przyjął projekt zmian w przepisach, które poprawią sytuację części opiekunów.
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia przedemerytalnego przysługiwać będzie jednak tylko w razie śmierci podopiecznego i tylko osobom, które dostają świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna.

To znaczy, że do okresu, który uprawnia do zasiłku dla bezrobotnych (365 dni w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy) zaliczany będzie czas pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna.

Zobacz też: Znasz przepisy ruchu drogowego? [test]

Do świadczenia przedemerytalnego trzeba będzie też mieć ukończone co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni) oraz wylegitymować się okresem uprawniającym do emerytury: co najmniej 20 (kobiety) lub 25 (mężczyźni) lat.

Praktycznie żadne uwagi zgłoszone przez środowiska opiekunów osób nie zostały uwzględnione.
- Jeśli mamy spełniać takie same warunki do zasiłku dla bezrobotnych, jak inni, to inni też powinni mieć do niego prawo tylko w razie śmierci pracodawcy - komentuje Mirosław Sobolewski z grupy "Wykluczeni opiekunowie". - Minister Szwed odpisał nam, że nie mogą uwzględnić przypadków losowych ze względów finansowych. Trudno to przyjąć, gdy na inne rzeczy pieniądze się znajdują.

Iwona Hartwich z RON (Rodzice Osób Niepełnosprawnych) mówi, że przyjęte przez rząd rozwiązanie ich satysfakcjonuje, choć zostaje pewien niedosyt. Przypomina, że zabezpieczenie rodziców po śmierci niepełnosprawnych dzieci było jednym z postulatów zgłaszanych podczas sejmowego protestu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska