Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo zamówień publicznych 2012. Rząd szykuje kolejne restrykcje dla firm, które stają do przetargów

Oprac. (d-ka), Fot. Archiwum
Będą zmiany w prawie zamówień publicznych, na niekorzyść wykonawców
Będą zmiany w prawie zamówień publicznych, na niekorzyść wykonawców
W maju 2012 roku rząd przyjął projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych, który zaostrzy sankcje wobec nierzetelnych wykonawców. - Polskie przepisy staną się jeszcze bardziej restrykcyjne, a urzędnik wykluczy z przetargu firmę na podstawie tego, że inny urzędnik rozwiązał z nią umowę – protestuje PKPP Lewiatan.

Czytaj też: Prawo zamówień publicnzych dopuszcza rażąco niskie kontrakty, więc mamy teraz poważne problemy z inwestycjami drogowymi i w branży w ogóle - twierdzi Michał Joachimowski, prezes Pomorsko-Kujawskiej Izby Budownictwa

Obowiązujący obecnie w ustawie o zamówieniach publicznych przepis przewiduje wykluczenie wykonawców z wszelkich postępowań prowadzonych przez zamawiającego, który wypowiedział lub odstąpił od umowy o zamówienie publiczne, jeżeli przyczyny wypowiedzenia lub odstąpienia przypisuje wykonawcy.

Czytaj też: Jaką umowę wybrać przy zlecaniu robót budowlanych? [porada eksperta]

Prawo zamówień publicznych 2012, czylo kolejne restrykcje

Nowy przepis rozszerza możliwość wykluczenia z tego powodu na wszystkie postępowania w kraju (tj. prowadzone przez wszystkich zamawiających).

-To oznacza, że polskie prawo stanie się w jeszcze większym stopniu restrykcyjne – mówi Grzegorz Lang,ekspert PKPP Lewiatan.

Czytaj też: Swoboda działalności gospodarczej. Swobodę mają urzędnicy. Firma jest niewolnikiem państwa

Wykluczenie będzie pozostawało poza kontrolą sądową. Nawet jeżeli wykonawca wykaże przed sądem niesłuszność odstąpienia lub wypowiedzenia umowy, to i tak będzie podlegał wykluczeniu. Przepis ten może zostać użyty jako dogodny instrument pozaprawnej presji na wykonawców.

Warto dodać, że prawo zamówień publicznych nie uzależnia tej podstawy wykluczenia od wyrządzenia zamawiającemu jakiejkolwiek szkody. Przesłanką jest wartość niewykonanej części umowy, tj. więcej niż 5 proc. Zamawiający może zatem skutecznie wykluczyć wykonawcę, nawet jeżeli 94 proc. umowy zostało nienagannie wykonane.

Unia Europejska już teraz źle ocenia nasze prawo zamówień publicznych

Komisja Europejska już teraz negatywnie ocenia obowiązujące u nas przepisy w zakresie wykluczania z przetargu wykonawców. Po zaostrzeniu przepisów zostaną oni wyeliminowani z całego rynku zamówień publicznych. Wobec stanowiska Komisji Europejskiej, PKPP Lewiatan wyraża zdziwienie i zaniepokojenie, że mimo to rząd uzgodnił takie zmiany w Prawie zamówień publicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska