Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Duda nielegalnie ułaskawił Kamińskiego? Orzeknie Sąd Najwyższy

oprac. mc
Mariusz Kamiński pełni obecnie funkcję koordynatora służb specjalnych. W listopadzie ubiegłego roku w trakcie postępowania prowadzonego przez sąd odwoławczy w Warszawie w sprawie zaskarżonej decyzji o nieprawomocnym skazaniu byłego szefa CBA na karę więzienia, Mariusz Kamiński został ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Był to pierwszy raz w historii III RP, kiedy prezydent skorzystał z prawa łaski w wobec osoby, w sprawie której nie zakończono jeszcze postępowania karnego.
Mariusz Kamiński pełni obecnie funkcję koordynatora służb specjalnych. W listopadzie ubiegłego roku w trakcie postępowania prowadzonego przez sąd odwoławczy w Warszawie w sprawie zaskarżonej decyzji o nieprawomocnym skazaniu byłego szefa CBA na karę więzienia, Mariusz Kamiński został ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Był to pierwszy raz w historii III RP, kiedy prezydent skorzystał z prawa łaski w wobec osoby, w sprawie której nie zakończono jeszcze postępowania karnego. Piotr Smoliński
Mecenas Wojciech Wiza wniósł do Sądu Najwyższego kasację w sprawie marcowego wyroku sądu w Warszawie, który uznał, że akt ułaskawienia Mariusza Kamińskiego przez Andrzeja Dudę zamyka postępowanie. Jeżeli Sąd Najwyższy uchyli to postanowienie, Kamiński może znów zasiąść na ławie oskarżonych.

Dzisiaj mecenas Wojciech Wiza reprezentujący poszkodowanego w tzw. aferze gruntowej Piotra Rybkę był nieuchwytny. Nie udziela komentarza na temat kasacji, którą w imieniu swojego klienta skierował do Sądu Najwyższego.

A chodzi o sprawę ułaskawienia w ubiegłym roku przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego, byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego i trzech innych funkcjonariuszy tej służby. Przypomnijmy, że ułaskawienie nastąpiło jeszcze przed rozpatrzeniem przez sąd odwoławczy sprawy zaskarżonego wyroku skazującego Kamińskiego na karę więzienia za przekroczenie uprawnień w działaniach CBA prowadzonych, które miały zaowocować zarzutami korupcyjnymi stawianymi między innymi w 2007 roku członkom Samoobrony z Warmińsko-Mazurskiego.

Przeczytaj także: Toruń: Minister Szyszko zajmie się sprawą hałasujących dzwonów kościelnych? Chce tego Anna Sobecka

"Teraz cztery osoby związane wtedy z Samoobroną, a dziś mające status oskarżycieli posiłkowych (są poszkodowane akcją) złożyły kasacje do Sądu Najwyższego od wyroku sądu odwoławczego z marca. Stołeczny sąd wtedy najpierw uchylił wyrok skazujący Kamińskiego i trzy inne osoby z CBA na bezwzględne więzienie za nadużycia władzy podczas prowokacji, a potem umorzył sprawę" - czytamy w Gazecie Wyborczej. I dalej: "Uznał, że prezydent Andrzej Duda mógł zastosować akt łaski jeszcze przed wydaniem przez sąd prawomocnego wyroku oraz zakończyć proces sądowy. - Abolicja [ułaskawienie] ma charakter bezwzględnej przeszkody do dalszego procedowania. Tu zastosowano szerokie prawo łaski. Sąd nie ma legitymacji, by ocenić decyzję prezydenta - uzasadniał umorzenie procesu sąd odwoławczy. Wyrok ten był bez precedensu."

Oprócz Kamińskiego Andrzej Duda ułaskawił w listopadzie między innymi wiceszefa CBA Macieja Wąsika.

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z 16 listopada 2015 roku zastosował prawo łaski wobec 4 osób – korzystając z prerogatywy określonej w art. 139 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej" - to cytat z komunikatu na stronie kancelarii prezydenta.

Wideo: Nie będzie śledztwa ws. ułaskawienia M. Kamińskiego i nieprzyjęcia ślubowania od sędziów TK

źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska