- Ta ustawa zasadnicza, podstawowa, najważniejsza dla reformy z punktu widzenia interesów obywateli jest ustawą podpisaną, ona będzie wchodzić w życie - powiedział Paweł Mucha w radiowej Trójce.
Ustawa, którą podpisał Andrzej Duda de facto podporządkowuje sądy powszechne ministrowi sprawiedliwości. Na jej mocy Zbigniew Ziobro będzie mógł w ciągu sześciu miesięcy odwołać wszystkich prezesów i wiceprezesów sądów okręgowych i apelacyjnych i powołać ich następców. Minister swoich decyzji nie będzie musiał konsultować ze zgromadzeniem ogólnym sędziów. Zbigniew Ziobro będzie mógł też mianować prezesów sądów rejonowych. Ponadto, po wejściu ustawy w życie, sprawy sędziom będą przydzielane losowo.
Przypomnijmy, że w poniedziałek prezydent zapowiedział, że zawetuje dwie pozostałe ustawy, wprowadzające zmiany w sądownictwie, a więc ustawę o Sądzie Najwyższym i ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Osoby, które od ponad tygodnia zbierają się przed sądami, by zaprotestować przeciwko zmianom w sądach, apelowały wczoraj także o trzecie weto - chodziło właśnie o ustawę o ustroju sądów powszechnych.
Andrzej Duda: Reforma sądownictwa jest potrzebna, ale musi być zgodna z konstytucją
ZOBACZ TEŻ:
Chrzest na stadionie, czyli Kongres Świadków Jehowy w Lublinie (ZDJĘCIA, WIDEO)
Protest przed Sądem Okręgowym w Lublinie. Setki zniczy, flagi i hymn (ZDJĘCIA, WIDEO)
Zawodniczki MKS Selgros na pierwszym treningu (ZDJĘCIA i WIDEO)
Męski Meeting w Lublinie. Gościem był Robert Korzeniowski (ZDJĘCIA)
Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!