Instytut GFK Polonia wykonał na zlecenie Linksys by Cisco badanie internetowe wśród polskich użytkowników routerów, pytając ich o bezpieczeństwo w sieci.
Znaczny odsetek respondentów (40%) nie orientuje się, czy w ciągu minionego roku wobec ich komputera miały miejsce próby ataku i pokonania zabezpieczeń. Większość badanych jest przekonanych, że podobne zdarzenia nie przytrafiły im się w ogóle.
Przeczytaj również: Co dziesiąty internauta to dziecko w wieku od 7-14 lat.
Przed zagrożeniami sieci Polacy chronią się sami - najczęściej wprowadzają podstawowe zabezpieczenia sugerowane przez producenta sprzętu. Zdarza się, że internauci próbują samodzielnie konfigurować zaawansowane blokady. Osoby mniej zaawansowane korzystają z zewnętrznej pomocy, np. znajomego informatyka.
Z internetu korzystają również najmłodsi. Rodzicom trudno kontrolować aktywność dzieci w wirtualnym świecie. Jesteśmy jednak coraz bardziej świadomi zagrożeń płynących z ich obecności w sieci. Większość badanych (87%) zapytana o to, czy dostęp dzieci do internetu niesie za sobą zagrożenie, odpowiada twierdząco - podają Wirtualne Media.
W czołówce wymienianych niebezpieczeństw wskazuje się pedofilię, pornografię oraz strony www z brutalnymi treściami. Wśród badanych dominuje również opinia, że dzieci nie powinny posiadać nieograniczonego dostępu do internetu. Tym niemniej, blisko co drugi respondent (44%) w żaden sposób nie kontroluje stron przeglądanych przez najmłodszych domowników.
W jaki sposób radzą sobie bardziej świadomi rodzice? Badania dowodzą, że zdecydowana większość z nich stawia na bezpośredni kontakt z dzieckiem i rozmowę na temat ryzyka związanego z surfowaniem w sieci. Korzystają też z zewnętrznej kontroli, jaką oferuje ustawienie ograniczeń dostępu przez przeglądarkę www na komputerze bądź routerze.
Udostępnij