Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problem z zaparowanymi szybami

(hap) Dziennik Wschodni, GutPR
sxc.hu
Co roku w okresie zimowo-wiosennym cierpliwie i mozolnie wycieramy skraplającą się wodę i naiwnie liczymy, że problem sam się rozwiąże. Dlaczego tak naprawdę szyby parują i jak sobie z tym zjawiskiem poradzić?

Odpowiedzi na te pytania udziela Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus.
- Parowanie szyb nie świadczy o wadzie szyby czy okna. Jest to naturalne zjawisko, związane z dużą wilgotnością powietrza, a także z dużymi różnicami temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Kondensacja pary na szybach występuje wówczas, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60 % przy różnicy temperatur wewnątrz - zewnątrz, wynoszącej 20° C. Ma to miejsce często w świeżo wybudowanych i od razu zamieszkałych budynkach - mówi Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Dodaje również, że powstawanie wody na szybach okiennych jest związane z kilkoma czynnikami.
- Najczęstszą przyczyną "pocenia się" okien jest niewystarczająca wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach, w których zamontowane są nowe okna.

Nadmiar wilgoci powinien być bowiem systematycznie odprowadzony z wnętrza poprzez sprawny system wentylacji. Kiedy wentylacja szwankuje dochodzi do podwyższenia wilgotności powietrza w budynku, a tym samym do podnoszenia temperatury kondensacji pary wodnej.

Zdarza się również, że wilgoć pojawia się tylko miejscowo, w postaci plam na wewnętrznych powierzchniach szpalt okiennych, które w okresie zimowym mogą nawet pokrywać się szronem.

Wówczas mamy do czynienia z tzw. mostkiem termicznym (miejscem, w którym dochodzi do zwiększonego, w porównaniu z sąsiadującymi obszarami oddawania ciepła), który zazwyczaj jest spowodowany przerwaniem warstwy izolacyjnej połączenia okna ze ścianą, lub przerwaniem warstwy materiału użytego do ocieplania domu.

- W takich przypadkach konieczna jest interwencja firmy, która ocieplała dom lub montowała okna" - radzi Izabela Tryba.

Źródło:
, Dziennik Wschodni:Dlaczego szyby parują?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska