Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbny egzamin ósmoklasisty z CKE z języka angielskiego - opinie bydgoskich uczniów i nauczycieli

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Za ósmoklasistami 3-dniowy próbny maraton egzaminacyjny. W piątek (19 marca) uczniowie rozwiązywali zadania z języka obcego nowożytnego. Większość wybrała język angielski.
Za ósmoklasistami 3-dniowy próbny maraton egzaminacyjny. W piątek (19 marca) uczniowie rozwiązywali zadania z języka obcego nowożytnego. Większość wybrała język angielski. Arkadiusz Wojtasiewicz
To był pracowity tydzień dla uczniów ostatnich klas bydgoskich szkół podstawowych. W piątek (19 marca) na koniec próbnych egzaminów ósmoklasisty, przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, sprawdzali swoją wiedzę z języka obcego nowożytnego.

Zobacz wideo: Olimpijska Astoria w Bydgoszczy już otwarta.

Większość uczniów wybrała język angielski. Na rozwiązanie zadań mieli 90 minut. W tym roku szkolnym młodzież uczyła się głównie zdalnie, stąd także na egzaminie z języka angielskiego wymagania były mniejsze. Przykładowo z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.

Język angielski to przedmiot, którego zwykle młodzież najmniej obawia się na egzaminach. Nie inaczej było tym razem. Martyna Błajda i Martyna Trzcińska, ósmoklasistki ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Bydgoszczy, z sali wyszły zadowolone.

Próbny egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego - Uczniowie pisali maila do koleżanki z Nowego Jorku o gazetce szkolnej

- Angielski jest moją mocną stroną, więc nie miałam żadnych problemów - mówi Martyna Trzcińska. Temat pracy pisemnej - mail do koleżanki z Nowego Jorku o gazetce szkolnej - bardzo mi się podobał. W moim odczuciu był prosty, chociaż poświęciłam na niego sporo czasu, bo jednak wymagana była argumentacja.

Martyna Błajda oceniła egzamin jako w miarę łatwy.

- Gdy przeczytałam temat pracy pisemnej, to początkowo zastanawiałam się, jak to napisać, ale potem już poszło - mówi uczennica. - Miałam trochę problem z zadaniem ze słuchu, czegoś tam nie dosłyszałam, bo się zagapiłam, ale sobie poradziłam. Wiem też, że popełniłam dwa błędy w zadaniach.

W SP nr 32 na egzaminie z języka obcego nowożytnego też większość ósmoklasistów wybrała język angielski.

- Wielu skończyło pisać test przed czasem. Z sali uczniowie wychodzili zadowoleni - mówi Barbara Drat, nauczycielka języka angielskiego z 20-letnim stażem z SP nr 32 w Bydgoszczy. - Wśród 14 zadań pojawiły się zadania ze słuchu, czytania i funkcji językowych. Poziom egzaminu i liczba zadań były podobne do ubiegłorocznego egzaminu ósmoklasisty.

Temat wypowiedzi pisemnej, czyli mail do koleżanki z Nowego Jorku w sprawie gazetki szkolnej do najłatwiejszych nie należał, bo w dwóch podpunktach trzeba było uargumentować swoje decyzje. To mogło sprawić uczniom kłopot - mówi Barbara Drat, nauczycielka języka angielskiego w SP nr 32.

Zdaniem nauczycielki część gramatyczna (środki językowe) była dużo łatwiejsza.

- W poprzednich latach na egzaminie pojawiały się dwa zadania otwarte łącznie za 10 pkt., teraz jedno za 3 pkt. - mówi Barbara Drat. - Zgodnie z zapowiedzią nie było czasu past perfect i mowy zależnej. Z kolei temat wypowiedzi pisemnej, czyli mail do koleżanki z Nowego Jorku w sprawie gazetki szkolnej do najłatwiejszych nie należał, bo w dwóch podpunktach należało uargumentować swoje decyzje (wyjaśnić, dlaczego postanowiono tworzyć gazetkę i wyjaśnić, jaki temat planowany jest w drugim numerze gazetki i dlaczego właśnie ten - przy. red.). To mogło sprawić uczniom kłopot, bo jest trudniejsze niż opisanie czegoś lub zrelacjonowanie wydarzenia.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 z CKE - uczniowie podsumowują

Jak bydgoskie uczennice podsumowują 3-dniowy próbny maraton egzaminacyjny?

- Obawiałam się języka polskiego, ale w sumie najtrudniejsza okazała się matematyka - mówi Martyna Trzcińska. - Na pewno będę musiała w ramach ćwiczeń rozwiązywać więcej zadań i powtórzyć wzory.

Z kolei Martyna Błajda zaznacza: - Dla mnie też matematyka była najtrudniejsza, lecz teraz wiem, jak przygotować się do majowego egzaminu ósmoklasisty. Z polskiego muszę powtórzyć lektury i zasady pisowni, z matematyki - wzory, potęgi i pierwiastki, a z języka angielskiego czasy i słówka.

Pandemia sprawiła, że egzamin z języka angielskiego, wzorem polskiego i matematyki odbył się w reżimie sanitarnym. Przeprowadzenie testu diagnostycznego było dobrowolne.

Właściwy egzamin ósmoklasisty planowany jest 25-27 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska