Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka powinna wejść nam w krew

(HAS)
to zapobieganie chorobom
to zapobieganie chorobom Lech Kamiński
Nie bójmy się! Badajmy się! Tylko dzięki wcześnie wykrytej chorobie możemy żyć. I życiem się cieszyć.

Nawyk robienia kontrolnych badań powinien wejść nam w krew. Bo profilaktyka to zapobieganie chorobom. To regularne wykonywanie badań, które potwierdzą lub wykluczą groźną chorobę.

Profilaktyka to również codzienna troska o zdrowie, wyrażająca się tym, co jemy, jak jemy, jaki tryb życia prowadzimy. Na nic jednak zdadzą się badania czy regularnie stosowana dieta, gdy tkwimy w szponach nałogu. Pamiętajmy, że podstawą zdrowego stylu życia jest wyeliminowanie papierosów i alkoholu (w nadmiarze).

Cztery darmowe programy

W 2011 r. mieszkańcy Kujaw i Pomorza, ubezpieczeni w NFZ, mogą korzystać z czterech programów profilaktycznych - z mammografii, cytologii, zapobiegania chorobom odtytoniowym, w tym Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) i badań prenatalnych.

Program profilaktyki nowotworów piersi (mammografia) adresowany do pań w wieku 50 -69 lat (grupa największego ryzyka); kobiet, które w ostatnich 2 latach nie wykonywały profilaktycznej mammografii i pań, które nigdy nie leczyły się z powodu raka piersi. Niewielka zmiana nowotworowa, wykryta w porę (również dzięki samobadaniu piersi) uchroni kobietę przed drastyczną operacją (usunięcie piersi) i uratuje życie (w naszym kraju, co roku, na raka piersi umiera prawie 5 tys. kobiet).

W Polsce rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem narządów płciowych u kobiet do 45. roku życia. Co roku około 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Oznacza to, że z dziesięciu kobiet, u których codziennie wykrywa się ten nowotwór, pięć umiera.

W ramach programu profilaktycznego, panie w wieku 25-59 lat, mogą co trzy lata (pod warunkiem, że nie chorowały na nowotwór szyjki macicy) robić cytologię.

Palacze po 40. roku życia, którzy palili co najmniej 10 lat powinni skorzystać z darmowego badania spirometrycznego - w ramach programu można je wykonywać co 36 miesięcy, po warunkiem, że wcześniej nie chorowali na POChP.

Zachęcamy też przyszłe mamy do wykonania badań prenatalnych. W ramach programu profilaktycznego mogą je robić kobiety powyżej 35. roku życia, a także te, u których w rodzinie lub w poprzednich ciążach wystąpiły aberracje chromosomalne (nieprawidłowości genetyczne).
Więcej na www.nfz-bydgoszcz.pl

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska