
Białoruś i Rosja są na drugim i trzecim miejscu na świecie
pod względem wartości wyeksportowanych nawozów potasowych

Kanadyjski producent nawozów potasowych, firma Nutrien, zapowiedział, że będzie w stanie zwiększyć produkcję o 29 proc. Istnieje jednak ryzyko, że kanadyjska podaż może mieć problemy z dotarciem na rynki światowe w związku z zapowiadanym na połowę marca strajkiem kolejarzy w tym kraju.

Trudności z transportem morskim nawozów, sankcje i inne ograniczenia eksportowe nawozów z Rosji i Białorusi zmniejszają bezpieczeństwo żywnościowe wielu krajów. Było to jednym z tematów ostatniej wizyty prezydenta J.Bolsonaro w Rosji.
Brazylia jest jednym z największych producentów żywności na świecie, ale jednocześnie jest uzależniona od importu nawozów z Rosji. Po powrocie do kraju prezydent Bolsonaro zapowiedział rozwój brazylijskiej produkcji nawozów potasowych. W tym celu dąży do zniesienia zakazu wydobycia surowców na dziewiczych terenach dorzecza Amazonki bogatych w sól potasową.

W związku z działaniami wojennymi na Ukrainie wstrzymany został przesył amoniaku, jednego z podstawowych surowców do produkcji nawozów, z Togljatti w obwodzie samarskim do portu w Odessie. Przesyłano nim do 2 mln ton surowca rocznie, czyli ok. 40-50 proc. rosyjskiego eksportu amoniaku.