Minister Elżbieta Rafalska ogłasza sukces, ale eksperci rynku pracy są mocno sceptyczni.
W rozmowie z money.pl z dystansem do badania GUS podchodzi dr Iga Magda z SGH, która we wcześniejszym raporcie Instytutu Badań Strukturalnych wykazała, że w latach 2016-2017 ok. 100 tys. kobiet zrezygnowało z pracy.
Eksperci wskazują, że wynikający z badania GUS pozytywny wpływ 500+ na aktywność zawodową opiera się wyłącznie na deklaracjach respondentów, co może zniekształcać rzeczywisty obraz.
500 plus. Kryterium dochodowe ulegnie zmianie! „To nieuniknione”. Minister komentuje zmiany
500 plus - zasady programu ulegną zmianom
Tymczasem Minister Rafalska zapowiedziała, że konieczna będzie korekta kryterium dochodowego. Część rodzin może stracić świadczenie w przyszłym roku - wszystko ma związek z ustaleniem nowej płacy minimalnej. Z tego powodu ministerstwo planuje wprowadzenie modyfikacji procedur. Na czym będzie polegała zmiana?
Program 500 plus nie poprawił demografii, ale ograniczył biedę
- Absolutnie nie chcemy, żeby była sytuacja, w której rodzina dwuosobowa, w której jeden z rodziców zarabia minimalne wynagrodzenie, traciła prawo do świadczenia „Rodzina 500 plus”. Jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. O to jest to, co w 2019 r. też analizujemy - powiedziała minister.