Projekt budżetu Świecia – co zmieni się w 2017 roku?

ReklamaGP
W nowym roku inwestycje w Świeciu ruszą pełną parą. Miasto przeznaczy na nowe obiekty 27 mln zł. Powstanie m.in. teren rekreacyjny przy Dużym Blankuszu. Co jeszcze zmieni się w Świeciu?

Koniec roku to czas podsumowań i refleksji, ale i planów na przyszłość. W poniedziałek plany dotyczące rozwoju miasta poznali mieszkańcy Świecia.

Na co zostaną wydane pieniądze w nowym roku, jakie inwestycje zostaną zrealizowane wyjaśnili podczas konferencji prasowej burmistrz Tadeusz Pogoda, skarbnik Marzenna Rzymek i wiceburmistrz Krzysztof Kułakowski.

Projekt budżetu na 2017 rok zakłada dochody na poziomie 154,6 mln zł. Wydatki wyniosą 157,7 mln zł. Deficyt zostanie sfinansowany preferencyjnymi pożyczkami, głównie z funduszy ochrony środowiska.

Boisko, drogi i ścieżki rowerowe

- To budżet ostrożnego rozwoju. Wciąż jest sporo znaków zapytania związanych ze zmianami w podatkach, planowanymi przez rząd. Dlatego trzeba zachować rozwagę przy planowaniu wpływów i wydatków, bo może się okazać, że spowodują one uszczuplenie gminnej kasy – podkreślał burmistrz Tadeusz Pogoda.

Skarbnik Marzenna Rzymek zwróciła uwagę, że gmina nie planuje podwyżek w podatkach lokalnych, a podatek rolny należy u nas do najniższych w kraju.

- W przyszłym roku będziemy kontynuować budowę wielofunkcyjnych obiektów sportowych, takich jak ten który powstał niedawno przy Szkole Podstawowej nr 8 – mówił wiceburmistrz Krzysztof Kułakowski. – Za 1,1 mln zł zbudujemy boisko z bieżnią i skocznią w dal przy Szkole Podstawowej nr 1, a za trzy lata przy „piątce” w Przechowie.

Inwestycje drogowe stanowią istotną cześć planów przyszłorocznych. W 2017 rroku wyniosą 10 mln złotych. Wśród nich znajdują się remont ul. Żwirki i Wigury z budową ronda na skrzyżowaniu z al. Jana Pawła II (2 mln zł), budowa ścieżek rowerowych (m.in. z Parku Wodnego do Gruczna za 2,7 mln zł) oraz dofinansowanie starostwa na przebudowę dróg powiatowych (1,5 mln zł).

Duży Blankusz – mała rewolucja

Duży Blankusz w przyszłym roku będzie wyglądał zupełnie inaczej, a koszty modernizacji terenu wyniosą 2 mln zł.
-Zamierzamy zwiększyć ilość wody w Dużym Blankuszu poprzez skierowanie do niego z górnych Marianek deszczówki oczyszczonej w separatorach. Powstaną także pomosty, mały amfiteatr na amatorskie występy, boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw i kynopark, czyli teren do spacerów i rekreacji dla psów – wymieniał burmistrz Tadeusz Pogoda.

Wśród pozostałych inwestycji zaplanowano budowę bloku socjalnego w Wiągu (2 mln zł), adaptację budynku po byłej stołówce w dawnej jednostce wojskowej, gdzie przeniesie się m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej (3 mln zł) oraz. Wartość wszystkich gminnych inwestycji w 2017 r. wyniesie 27,6 mln zł.

Rachunki za prąd idą w górę

Wideo

Dodaj ogłoszenie