To lider w zdalnym zarządzaniu zużyciem mediów energetycznych i wody. Znalazł się wśród laureatów programu ministra środowiska GreenEvo.
Niepozorna skrzynka, a...
GreenEvo - Acelerator Zielonych Technologii (AZT) to projekt, który promuje rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska. Resort wytypował najlepsze polskie technologie, w tym m.in. oczyszczania ścieków, przetwarzania odpadów niebezpiecznych oraz rozwiązania wspierające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Innymi słowy, wskazał firmy, których produkty i usługi mają największą szansę na podbicie zagranicznych rynków. Wśród nich jest m.in. bydgoski Promar.
Nasza firma właśnie dzięki GreenEvo pojechała zaprezentować swoje propozycje np. podczas światowej wystawy Expo w Szanghaju czy na międzynarodowych specjalistycznych targach w Indiach, Wietnamie, Białorusi, Finlandii, Ukrainie i Francji.
Pomysł bydgoskiej spółki to bieżąca kontrola nad pracą różnych instalacji.
Wymyśliła do tego narzędzie, a konkretnie PMC (Prom@r Monitoring Controller) i Prom@r Monitoring System.
Wygląda to tak: do skrzynki podłącza się wszystkie urządzenia istniejące w budynku, czyli węzły cieplne, hydrofornie, liczniki, sterowniki, czujniki. Można podglądać, co się z nimi dzieje i zdalnie sterować, czyli dozować tyle ciepła, ile naprawdę potrzeba. Dzięki temu energia nie marnuje się.
Podbili rynek ukraiński
W bazie firm i instytucji, którym Promar pomaga oszczędzać są m.in.: urzędy miasta w Bydgoszczy, Poznaniu, Warszawie czy Gdańsku, Opera Nova w Bydgoszczy, nasz port lotniczy, kujawsko-pomorski oddział NBP, jednostki wojskowe.
Pod koniec 2011 roku spółka weszła na rynek ukraiński. Jej technologię do zdalnego zarządzania zużyciem mediów energetycznych wdrożono w Charkowie.
Miesiąc temu została zaś jedną z trzech polskich firm, które będą realizowały prestiżowy polsko-ukraiński projekt budowy laboratorium odnawialnych Źźródeł energii dla Politechniki Kijowskiej na Ukrainie.
Powstanie tam "Polsko-Ukraińskie Centrum Doskonalenia Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej."
- Cieszymy się, że nasza autorska technologia, Prom@rMonitoringSystem, została doceniona zarówno przez naukowców najlepszej uczelni technicznej na Ukrainie, jak i nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych - mówi Bartosz Marciniak, prezes bydgoskiego Promaru. - Nasz system będzie pełnił zarówno funkcję dydaktyczną, jak i użytkową.
Dodajmy, że w tym roku klientami bydgoskiej firmy zostali jeszcze Urząd Miasta w Kijowie oraz przedsiębiorstwa ciepłownicze we Lwowie i w Charkowie.
- Pracujemy również nad kolejnymi umowami i mam nadzieję, że wkrótce nasza technologia pomoże oszczędzać energię już w większości ukraińskich miast - podsumowuje Bartosz Marciniak.
