Kwiaty są, w zależności od odmiany, różnej wielkości i koloru. Pędy kwiatowe po przekwitnięciu kwiatu skręcają się w spiralę.
Ostrożnie z podlewaniem
Cyklameny wielkokwiatowe uprawiane są w naszym klimacie w mieszkaniach, ponieważ nie znoszą przymrozków. Rośliny te lubią jasne stanowiska, ale nie bezpośrednie promienie słońca. Nie znoszą też zbyt wysokiej temperatury, która może być przyczyną żółknięcia i drobnienia liści.
Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale podlewać należy na spodeczek, żeby nie moczyć bulw. W czasie wzrostu i kwitnienia nawozimy co 14 dni. Po przekwitnięciu cyklameny powinny sobie trochę odpocząć. Usuwamy stare, zaschnięte liście, ograniczamy podlewanie do jednego w tygodniu i stawiamy rośliny w chłodnym miejscu.
W sierpniu przesadzamy cyklameny do świeżego podłoża, w taki sposób, żeby 1/3 bulwy wystawała nad ziemię. Podlewamy umiarkowanie, a po pojawieniu się nowych liści zaczynamy nawożenie. Cyklamen obficie zakwitnie w listopadzie - grudniu.
Kwiaty pod drzewami
Naturalnym siedliskiem cyklamenów są górskie lasy w południowej części Europy oraz tereny znad Morza Śródziemnego, ale także w naszym klimacie miniaturowe cyklameny mogą przetrwać zimę w ogrodzie.
W lecie (od lipca do września) kwitnąć będzie cyklamen europejski (Cyklamen europaeum), a od września do listopada - cyklamen bluszczolistny (Cyklamen hederifolium). Cyklamen europejski wyróżnia się okrągłymi liśćmi w srebrne wzory oraz silnie pachnącymi kwiatami w kolorze od jasnego do ciemnego różu. Cyklamen bluszczolistny ma liście podobne do bluszczu z charakterystycznym srebrzystym wzorem. Pachnie jak konwalia, ma kwiaty białe, czerwone i różowe w wielu odcieniach.
W lutym zaczyna kwitnąć Cyklamen coum. Ma karminowoczerwone kwiaty, a sadzi się go późnym latem.
Cyklamenom w ogrodzie musimy zapewnić osłonięte stanowisko w półcieniu. Ziemia powinna być bogata w próchnicę, wapienna.
Hodowla z nasion
Ogrodnicy amatorzy mogą się pokusić o wyhodowanie cyklamenów z nasion. Najpierw trzeba przygotować plastikowe kuwety wypełnione ziemią dla cyklamenów - zasobną, z dużą ilością wapna. Na powierzchni podłoża równomiernie rozsypujemy drobne nasionka i przykrywamy je centymetrową warstwą ziemi. Musimy pamiętać o tym, że nasiona cyklamena wykiełkują tylko w ciemności.
Następnie podłoże podlewamy i odstawiamy kuwetę w miejsce o temperaturze 18-20 st. C. Podłoże w ciągu następnych dni nie może przeschnąć.
Kiedy siewki rozwiną w pełni pierwsze liście, pikujemy je pojedynczo do małych doniczek. W miarę wzrostu przesadzamy do większych pojemników, pamiętając o systematycznym podlewaniu i nawożeniu.
W przyszłym tygodniu - ogród w grudniu.