Paprotka wraca z lamusa
Paprotki były kiedyś nieodłącznym elementem wystroju PRL-owskich wnętrz. Jednak od paru lat znów stały się popularne. Paprotki są chętnie kupowane, gdyż są dość łatwe w pielęgnacji, nie wymagają "dużo zachodu" i udadzą się nawet osobom, które nie mają jeszcze doświadczenia w ogrodnictwie.
Do tego bujna, rozrośnięta paprotka jest naprawdę ładna i zdobi mieszkanie. Nie można oczywiście zapomnieć o bardzo ważnej funkcji - paprotka oczyszcza powietrze z niebezpiecznych toksyn, m.in. z formaldehydu, a także takich, które mogą wydzielać się z mebli, wykładzin, świeżo położonych farb czy tapet. Zatem dla zdrowia warto postawić paprotkę w sypialni albo w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy.
ZOBACZ TEŻ: To najlepszy trik na niekwitnący skrzydłokwiat. Dodaj to do doniczki raz na tydzień, a będzie mieć mnóstwo kwiatów
Oto idealne warunki dla paprotki w domu
Paprotka najlepiej będzie rosła na stanowisku lekko zacienionym z rozproszonym światłem. Jeśli będzie stała w zbyt nasłonecznionym miejscu, jej liście mogą ulec poparzeniu.
Paprotka lubi, gdy jest ciepło. Optymalna temperatura dla tej rośliny wynosi 20-25℃ latem oraz 18-20℃ zimą. Ale nie lubi z kolei przegrzewania, dlatego stawianie paprotki blisko kaloryfera to zły pomysł.
Paprotka wymaga wysokiej wilgotności powietrza - około 50-70%. To kwiat, który idealnie odnajdzie się w łazience.
ZOBACZ TEŻ: Wlewam 1 szklankę do anturium i bujnie kwitnie. Marniejące anturium szybko po tym odżyje
Trik na marniejącą paprotkę
Żaden, nawet najdroższy kwiat, nie będzie ozdobą, gdy marnieje, schnie, ma brązowe liście. Paprotka nie jest tu wyjątkiem. Jeśli jest brzydka, oznacza to, że jest niewłaściwie pielęgnowana. Zapewnij jej odpowiednie warunki, a zobaczysz, że szybko wypięknieje i się zazieleni. Sprawdź w galerii, jak właściwie dbać o paprotkę.