W piątek, 17 sierpnia, podróż może wam zająć nieco więcej czasu niż zwykle. Kierowcy ciężarówek prowadzą tego dnia protest, m.in., w związku z "akcją TIR", jaką prowadzi policja. TIR-owcy uważają, że trwa na nich nagonka i nie zgadzają się, by karać ich za zbyt długie wyprzedzanie. Dlatego w piątek będą jeździć wolniej...
Protest kierowców TIR-ów. Jak będzie wyglądać?
Protest kierowców TIR-ów ma przypominać strajk włoski. Samochody ciężarowe w piątek pojadą o 10 km wolniej niż maksymalna dopuszczalna prędkość na danej drodze. Nie będą jednak wyprzedzać i wjeżdżać na lewy pas.
W efekcie ma zostać sparaliżowany ruch na prawych pasach na drogach dwujezdniowych. Problemy spodziewane są zwłaszcza na obwodnicach miast i węzłach autostradowych
FLESZ: Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki?
Protest kierowców TIR-ów. O co chodzi?
Kierowcom nie podoba się, że policja przeprowadza akcję "TIR". Kierowcy są podczas niej karani za zbyt długie wyprzedzanie na drogach ekspresowych i autostradach. To z kolei jest niebezpieczne i powoduje irytację kierowców samochodów osobowych. Tirowcy mówi wprost: to jest nagonka!
Rozwiąż quiz: Czy mógłbyś zostać kierowcą ciężarówki? To nie takie proste! [quiz]
Policjanci z drogówki wspólnie z inspektorami zwracają uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących samochodami ciężarowymi, a w szczególności tych, którzy nie stosują się do zakazów wyprzedzania, czego następstwem jest tamowanie i utrudnianie ruchu.
Czego domagają się pomysłodawcy akcji?
- 1. Uregulowania prawnego ,,zbyt długiego manewru wyprzedzania” na poziomie powyżej 50 sekund
- 2. Zakończenia do czasu prac legislacyjnych, nad postulatem z punktu 1. Akcji ,,TiR”
- 3. Powtórnej analizy częstotliwości i miejsc występowania zakazów wyprzedzania.
- 4. Zmianiy obecnych zakazów wyprzedzania na autostradach, obwodnicach i drogach ekspresowych na zakazy godzinowe (obowiązujących w godzinach największego ruchu).
- 5. Włączenia do kodeksu ruchu drogowego przepisu karzącego za utrudnianie manewru wyprzedzania (poprzez przyspieszanie przez pojazd, który jest wyprzedzany lub utrzymywanie niezmiennej prędkości, jeśli przeszkadza ona w płynnym zakończeniu manewru przez wyprzedzającego).
- 6. Włączenia w system szkoleń i uzyskiwania prawa jazdy kategorii C + E oraz kwalifikacji zawodowej edukacji z zakresu kultury na drodze w szczególności:
- - Nauki, iż wymuszanie podczas manewru wyprzedzania (tzw. Wyjazd przed maskę) stwarza wyjątkowe zagrożenie w ruchu
- - Nauki, iż będąc wyprzedzanym mamy obowiązek zredukować prędkość o przynajmniej 3 km/h
- 7. Wprowadzenia kar za wjazd przed samochód ciężarowy i celowe gwałtowne wyhamowanie takiego zestawu (uznanie za dowód nagrania z rejestratora jazdy), z powodu niebezpieczeństwa jakie powoduje ten manewr (odebranie prawa do prowadzenia pojazdów na okres półroczny).
- 8. Wprowadzenie do nauki prowadzenia pojazdów (wszystkich kategorii) informacji, na temat tego, jak wygląda proces hamowania załadowanym zestawem (ciągnik+naczepa/przyczepa), aby pokazać, jak groźne może być nagłe wyhamowanie takiego pojazdu i jakie konsekwencje może nieść dla innych uczestników ruchu)