PROW 2014-2020. UE zaakceptowała polski projekt - dostaniemy 8,6 mld euro

AGW
8,6 mld euro z budżetu UE oraz 4,9 mld euro z funduszy krajowych na rozwój obszarów wiejskich
8,6 mld euro z budżetu UE oraz 4,9 mld euro z funduszy krajowych na rozwój obszarów wiejskich M.Ciesielski, freeimages.com
Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w piątek 12 grudnia doczekał się unijnej akceptacji. Na co stawia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kolejnych latach?

- Na 99 procent, w najbliższy piątek, Polska będzie jednym z trzech pierwszych państw, które uzyskają akceptację PROW na lata 2014-2020 - przekazał w środę Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tak też się stało. Komisja Europejska zatwierdziła Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na najbliższe lata.

- Obszary wiejskie w UE - z sektorem rolnym oraz szeregiem innych rodzajów działalności gospodarczej - dają nam miejsca pracy, możliwości wypoczynku i rekreacji, piękno przyrody oraz przyjemne miejsce do pracy i zamieszkania. Obszary te potrzebują jednak odpowiedniego wsparcia w celu uwolnienia ich pełnego potencjału. Nowe pokolenie Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich posłuży do zapewnienia tego wsparcia - zapowiada Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Do wykorzystania z przeznaczeniem na rozwój obszarów wiejskich będzie 8,6 mld euro z budżetu UE oraz 4,9 mld euro z funduszy krajowych.

⇐ Z lewej strony jest do pobrania cały projekt PROW 2014-2020

W piątek Komisja Europejska przyjęła 3 pierwsze programy, kolejne 6 zaplanowano na najbliższy tydzień. - Szacujemy, że programy obejmujące blisko jedną trzecią unijnego finansowania przejdą cały proces akceptacji jeszcze przed Wielkanocą - mówił dziś Hogan.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Na co stawia ministerstwo w projekcie PROW 2014-2020? Dokument zawiera 6 priorytetów. Pierwszym z nich jest ułatwianie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich. Chodzi tu m.in. o promowanie uczenia się przez całe życie oraz szkolenia zawodowego i "wzmocnienie powiązań między rolnictwem, produkcją żywności i leśnictwem a badaniami i innowacją w celu poprawy wydajności zarządzania i ochrony środowiska".

W drugim punkcie zakłada się poprawę rentowności gospodarstw rolnychi konkurencyjności wszystkich rodzajów gospodarki rolnej (dotyczy do wszystkich regionów Polski), promowanie innowacyjnych technologii rolnych oraz zrównoważone zarządzanie lasem. Jednym ze wskazań jest tu "ułatwianie wejścia do sektora rolnictwa, rolnikom posiadającym odpowiednie umiejętności, a w szczególności wymiany pokoleń". Na poprawę rentowności i konkurencyjności zostanie skierowana 1/3 funduszy. Zakłada się wsparcie inwestycji w ok. 200 tys. gospodarstw.

Kolejny priorytet mówi o poprawie organizacji łańcucha żywnościowego, w tym przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych, dobrostanu zwierząt i promowanie zarządzania ryzykiem w rolnictwie.

Przeczytaj też: PROW 2014-2020. Zalesianie - czy to się opłaca? Sprawdzamy kwoty dopłat

Czwarte z założeń kładzie nacisk na odtwarzanie, chronienie i wzmacnianie ekosystemów zależnych od rolnictwa i leśnictwa, następne - na wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami i przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną i odporną na zmianę klimatu w sektorach rolnym, spożywczym i leśnym. Na te cele zarezerwowano kolejne 30% wsparcia - na praktyki rolnicze korzystne dla środowiska i klimatu. Komisja Europejska przewiduje objęcie taką pomocą ok. 19 proc. użytków rolnych w Polsce.

Ostatni z priorytetów PROW 2014-2020 dotyczy zwiększania włączenia społecznego, ograniczenie ubóstwa i promowanie rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich. Zakłada m.in. ułatwianie różnicowania działalności, zakładania i rozwoju małych przedsiębiorstw i tworzenia miejsc pracy.

Źródło: ec.europa.eu

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie