Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prowadzisz własną firmę? To znaczy, że lubisz być codziennie kopany

agad
Tax Care
W polskim biznesie absurd goni absurd - wynika z najnowszego sondażu firmy księgowej Tax Care.

Wynika z niego, że w polskim biznesie absurd goni absurd. 

 - Czyż to nie nonsens, że większość przedsiębiorców zarabia tyle, a nawet mniej, ile trzeba wydać na ZUS? - pyta m.in. Andrzej Sadowski,_ ekonomista z Centrum Adama Smitha. _Nonsens!

- Absurdem absurdów ostatniego 25-lecia jest ustawa o VAT, która zmieniała się tyle razy, że przedsiębiorcy nie są w stanie nadążać za zmieniającymi się przepisami i wielu ma z tego powodu olbrzymie problemy - podkreśla Mirosław Ślachciak, prezes Pracodawców Pomorza i Kujaw. - Bo to oni, a nie urzędnicy, ponoszą wszelkie konsekwencje. Dobija biurokracja i "papierologia", niewiedza urzędników i frustrujące odsyłanie "od okienka do okienka". Jednak tylko do godz. 17.00, bo później drzwi są zamknięte na cztery spusty.

Sadowski przekonuje, że tak naprawdę nie mamy do czynienia z absurdem w biznesie, ale w głowach naszych rządzących. Decydują o sprawach, o których nie mają pojęcia:   - Nie można jasno powiedzieć, że są to absurdy w biznesie, bo tak naprawdę mówimy o absurdach w polityce.

Firma pracuje za siebie i za urzędników

- Są one konsekwencją pseudofatygi rządzących, bo o prowadzeniu firmy nie mają bladego pojęcia. Świetnie ujął to Stefan Kisielewski, który powiedział, że "nie mamy do czynienia z kryzysem a rezultatem". Choć odnosił się do czasów PRL-u, jego słowa są ponadczasowe - uważa Sadowski.

- Absurdem absurdów ostatniego 25-lecia jest ustawa o VAT, która zmieniała się tyle razy, że przedsiębiorcy nie są w stanie nadążać za zmieniającymi się przepisami i wielu ma z tego powodu olbrzymie problemy - podkreśla Mirosław Ślachciak. - Zostali obarczeni obowiązkami, które należeć powinny do urzędników. Oni muszą np. kontrolować, czy kontrahenci odprowadzają VAT. Bo gdyby podczas kontroli okazało się, że nie, mogą za to zapłacić. Pytam: czy to nie powinna być robota dla urzędników? Niedorzeczne jest również, że obowiązek podatkowy zależy od daty wystawienia faktury, a nie czy firma otrzymała zapłatę.

Prezes PPiK ostro ocenia także prawo budowlane: - Pozwala zablokować dużą inwestycję nawet wtedy, gdy jednemu sąsiadowi coś się nie podoba. Tymczasem procedura związana z jej przywróceniem może potrwać nawet rok, co może mieć katastrofalne skutki dla inwestora, podwykonawców i pracowników.

Aż 97 proc. zapytanych przez Tax Care przedsiębiorców ocenia, że z absurdami prawnymi, podatkowymi i finansowymi spotykają się częściej niż ich koledzy z innych krajów europejskich. Skarżą się m.in., że trudno jest skomunikować się mailowo czy telefonicznie z urzędami. Narzekają na niekorzystne godziny ich otwarcia - po 17.00 są niedostępne. Ubolewają, że polski system podatkowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych na świecie i nadal opiera się o "papierologię", a e-faktury i inne dokumenty księgowe w formie elektronicznej dopiero raczkują.

289 godzin rocznie

Według raportu "Paying Taxes" Banku Światowego i firmy doradczej PwC, Polacy tracą na rozliczanie podatków aż 286 godzin rocznie. Pod tym względem są gorsi m.in. od Rosji, Francji, Holandii czy USA. Wynika to z tego, że każdy przepis można u nas różnie interpretować. 

Na co narzekają przedsiębiorcy?
33 % - krytykuje biurokrację towarzyszącą ubieganiu się o dotacje unijne 
16% - formalności podczas ubiegania się o kredyt 
4% - wypomina, że większość banków nie daje pożyczek "na start" 
43 % - narzeka na biurokrację i "papierologię" w urzędach 
28% - niewiedzę urzędników i frustrujące odsyłanie "od okienka do okienka" 
13% - utrudniony kontakt mailowy i telefoniczny z urzędami 
7 % - długi czas oczekiwania na decyzję w zgłoszonej przez siebie sprawie 
6% - niekorzystne godziny otwarcia urzędów 
40% - ubolewa, że zatrudnienie pracowników na umowę o pracę przerasta finansowo możliwości większości firm
***
3% przedsiębiorców uważa, że w większości polskich urzędów są traktowani z szacunkiem i zrozumieniem
(Źródło: Tax Care)

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska