Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa Starego Rynku w Bydgoszczy. W lipcu ruszają prace! Co się zmieni? [wizualizacje]

ast
Można powiedzieć: nareszcie. Z początkiem lipca startuje długo zapowiadana przebudowa Starego Rynku w Bydgoszczy
Można powiedzieć: nareszcie. Z początkiem lipca startuje długo zapowiadana przebudowa Starego Rynku w Bydgoszczy Arkadiusz Wojtasiewicz
Można powiedzieć: nareszcie. Z początkiem lipca startuje długo zapowiadana przebudowa Starego Rynku w Bydgoszczy

Przypomnijmy, że przetarg wygrała bydgoska firma Betpol. Kilka lat temu wspólnie z innymi firmami remontowała uliczki wokół bydgoskiego rynku.

Koszt przebudowy płyty Starego Rynku to ponad 14 mln zł. Co się zmieni?

- Z rynku zostanie wyeliminowany, z wyjątkiem porannych dostaw towaru, ruch samochodowy; chodniki zostaną poszerzone, a płyta rynku wyłożona granitowymi płytami o różnej wielkości - wymienia Mirosław Kozłowicz, wiceprezydent Bydgoszczy. - Pas ledowy będzie wyznaczał przebieg 18 południa, pojawi się też zegar, który będzie wskazywał czas rzeczywisty i czas bydgoski.

W bydgoskim parku Witosa od kilku miesięcy trwa remont. Teren ma się bardzo zmienić - na nowo zostaną wytyczone alejki, pojawi się też fotoplastykon i monitoring, a zieleń będzie uporządkowana. Wkrótce bydgoszczanie zdecydują również, jak będzie zagospodarowane miejsce po dawnej muszli koncertowej. My tymczasem przypominamy, jak park się zmieniał.Pamiętacie jeszcze muszlę koncertową? Amfiteatr w parku Witosa przez ostatnie lata stał pusty i niszczał. W grudniu ubiegłego roku został wyburzony. Teraz mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli zdecydować, co pojawi się w jego miejsce. 7 czerwca rozpoczną się konsultacje społeczne w tej sprawie. Będą się składały z trzech etapów: w pierwszym bydgoszczanie będą nadsyłać do ratusza swoje pomysły, w drugim specjalna komisja oceni propozycje i wybierze cztery najciekawsze, które w trzecim etapie zostaną poddane głosowaniu.

Park Witosa w Bydgoszczy. Jak się zmieniał? [zobacz zdjęcia]

Jedna z ważniejszych zmian to przesunięcie o kilkanaście metrów w kierunku północno-zachodnim Pomnika Walki i Męczeństwa. W przyszłości ma być podświetlony, podobnie jak fontanna "Dzieci bawiące się z gęsią". Nie będzie natomiast zapowiadanej fontanny w miejscu zachodniej pierzei, pojawią się za to specjalne dysze, z których latem będzie tryskała woda.

Prace na rynku mają potrwać do 29 czerwca 2019 roku. Będą podzielone na etapy, do końca listopada ma być gotowa płyta rynku. W uzgodnieniu z właścicielami letnich kawiarenek, roboty rozpoczną się od środka płyty, tak, by ogródki mogły normalnie funkcjonować.

Po pierwszych dniach prac archeologicznych przy Starym Rynku ukazały się piwnice Muzeum Miejskiego oraz mury kościoła Jezuitów.- W pierwszym wykopie, w miejscu, gdzie niegdyś stało muzeum, odsłoniliśmy piwnice i znaleźliśmy ozdobne fragmenty elewacji jego gmachu - wymienia dr Wojciech Siwiak z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej. Co archeolodzy odkryli w Bydgoszczy w 2012 roku? W kolejnym wykopie, ciut płytszy, w miejscu, gdzie wedle planów ma znajdować się w przyszłości fontanna, ukazała się korona murów kościoła pojezuickiego. - I to nie jest dla nas zaskoczeniem, spodziewaliśmy się, bowiem, że nawet na tej głębokości zobaczymy jego fundamenty. Ciekawostką natomiast są sklepienia krypty 1,80 m na 1,40 m, która najprawdopodobniej znajdowała się pod jedną z wież kościoła - dodaje archeolog.- Odsłonięte fragmenty są z pełnej cegły, choć niżej fundamenty, jak podejrzewamy, były częściowo kamienne - przypuszcza Siwiak. Czy odsłonią niższe mury kościoła? - To zależy od konserwatora, który może zdecydować, żeby w miejscu pod przyszła fontanną kopać dalej z uwagi na wagę znaleziska - usłyszeliśmy wczoraj od archeologa. - Osobiście byłbym za tym, żeby architekci rewitalizacji tego miejsca, w świetle odsłoniętych zabytków, przemyśleli swój projekt i może zmienili fontannę np. na taką ze szklaną dnem. To pozwoliłoby jednocześnie pokazać pozostałości zachodniej pierzei.Są i szczątki ludzkie. - Na razie znaleźliśmy jednak tylko kilka kości ręki i jedną zmiażdżoną czaszkę. Prawdopodobnie to pozostałość po niedokładnej ekshumacji. W podziemiach kościołów, w kryptach, były bowiem groby i przypuszczam, że przy likwidacji pierzei niedokładnie je usunięto.  Odsłonięta pod ziemią krypta ma wielkość okolo 18 m na 14 m._________Zobacz też:Ma 2,5 tys. lat i tatuaże na ciele. Rosjanie pokazali mumię syberyjskiej księżniczki, wideo: RUPTLY/x-news

Krypta i kości pod płytą Starego Rynku w Bydgoszczy. To pozo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska