- Mieszkańcy przeklinali to miejsce, stojąc w korkach. Modernizowane skrzyżowanie to jednocześnie połączenie dwóch ważnych dróg wojewódzkich nr 534 (kierunki Rypin oraz Wąbrzeźno) oraz nr 569 (kierunek Toruń). Przed rozbudową w tym miejscu tworzyły się coraz dłuższe korki. Stąd decyzja o rozbudowie. Inwestycja została przygotowana wspólnie z samorządem lokalnym. Wykonawca bardzo sprawnie zrealizował zadanie. Zastosowano nowoczesne rozwiązania. Komputer steruje ruchem. Kamery monitorują przepływ ruchu i uruchamiają tzw. zieloną falę – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Inwestycja objęła m. in. dobudowanie dodatkowych pasów ruchu i montaż nowej sygnalizacji świetlnej.
- Nad jezdniami stanęły bramownice z sygnalizatorami i znakami. Równie ważne było poszerzenie wlotów dróg wojewódzkich. Pozwoliło to wytyczyć dodatkowe pasy ruchu m. in. do skrętu w lewo (tzw. lewoskręty). W ten sposób skręcające pojazdy poruszające się trasą nr 534 nie blokują już najważniejszego kierunku jazdy (Rypin-Wąbrzeźno) – informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego. - Przebudowaliśmy również chodniki, zatoki autobusowe i zjazdy do posesji. Na skrzyżowaniu i dojazdach ułożyliśmy nowe nawierzchnie. Są one odpowiednio wyprofilowane, co poprawiło odwodnienie. W obrębie przejść dla pieszych ustawiliśmy ochronne ogrodzenia i balustrady. Teren wokół skrzyżowania został uporządkowany.
Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała firma Strabag, która starała się by prace były jak najmniej dokuczliwe. Wykonywano je także w nocy. Ponadto informowano z wyprzedzeniem o szczególnych utrudnieniach w związku z wylewaniem asfaltu. Drogowcy wiosną, już przy dobrej pogodzie, wykonają oznakowanie poziome - w trwałej technologii grubowarstwowej. Podczas dzisiejszej uroczystości firma dostała sporo podziękowań od samorządowców. Również wykonawca podkreślił, że bardzo dobrze układała się współpraca z inwestorami.
Inwestycja pochłonęła 2,5 mln zł. Była realizowana we współpracy z samorządami lokalnymi. Miasto Golub-Dobrzyń przekazało 750 tysięcy złotych, powiat dołożył 60 tysięcy, a gmina Golub-Dobrzyń 50 tysięcy złotych.
Burmistrz Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski zaznaczył: - Na każdą prośbę radni zgadzali się na dofinansowanie, przy trudnych budżetach. Wielkie podziękowanie dla powiatu i gminy, że także wykazały zrozumienie i udzieliły wsparcia.
Marszałek dodał: - Przed nami kolejny krok - obwodnica Golubia-Dobrzynia. Liczę że w 4 lata powstanie projekt i rozpoczną się prace. Pieniądze się znajdą.
Wójt gminy Golub-Dobrzyń Marek Ryłowicz zadeklarował, że gmina wesprze budowę obwodnicy. - Inwestycje drogowe z wykorzystaniem funduszy unijnych, które rozdziela Urząd Marszałkowski, sprawiają, że jest po prostu bezpieczniej – mówił włodarz gminy.
Prace na skrzyżowaniu Wodna-Zamkowa-Hallera zostały objęte 4-letnią gwarancją.
