Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed budową domu – te rzeczy musisz sprawdzić

Katarzyna Laszczak
Budowa domu to duże przedsięwzięcie i wymaga starannego przygotowania, jeszcze zanim zaczniemy jakiekolwiek prace budowlane.
Budowa domu to duże przedsięwzięcie i wymaga starannego przygotowania, jeszcze zanim zaczniemy jakiekolwiek prace budowlane. Magdalena Kmita-Kulesza
Budowa domu to spore wyzwanie. Ale zanim zaczniemy budowę, musimy koniecznie sprawdzić i ustalić kilka rzeczy.

Budowę domu trzeba dobrze przygotować – w ten sposób unikniemy wielu rozczarowań, nerwów i niepotrzebnych wydatków. Etap przygotowań rozpoczyna się na długo, zanim zarysują się fundamenty naszego domu i wymaga przede wszystkim dopilnowania i sprawdzenia spraw urzędowych, ale nie tylko. Oto podstawowa lista rzeczy, które musisz zrobić, planując budowę domu.

Sprawdź księgę wieczystą nieruchomości

Z księgi wieczystej dowiesz się, czy na danej działce w ogóle możesz wybudować dom. Jeśli planujesz jej zakup, dowiesz się też kto jest jej właścicielem i czy na działce nie występują jakieś obciążenia.

Sprawdź Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub wystąp o Warunki Zabudowy

Z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dowiesz się jaki rodzaj zabudowy oraz kształt domu jest dopuszczalny na danym terenie. Sprawdzisz także jakie budynki mogą w przyszłości powstać w okolicy Twojego domu, czy będzie tam przebiegać droga itp. Wyrys z MPZP można dostać w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub na stronie internetowej urzędu bądź gminy.
Niestety – wiele gmin nie ma MPZP, w takiej sytuacji możesz wystąpić o Warunki Zabudowy – dzięki temu dowiesz się, jaki dom możesz zbudować na swojej działce (może być określona np. forma dachu, wysokość domu itp.).

Wybierz projekt domu

Wybór projektów domów jest ogromny – jego wykonanie możesz zlecić architektowi (pewnie będzie drożej, ale masz większy wpływ na to, jak dom będzie wyglądał) lub wybrać projekt gotowy – ich wybór jest tak wielki, że łatwo znaleźć coś dla siebie.
Wybierając projekt domu, pamiętaj, że musi on być zgodny z wytycznymi Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub Warunkami Zabudowy). Zastanów się też dobrze, jaki domu chcesz mieć i jaki dom rzeczywiście potrzebujesz. Zmiany w projektach są możliwe, ale kosztują dodatkowo, a utrzymanie zbyt dużego domu będzie Cię obciążać przez lata. Uwzględnij też wielkość i kształt działki, tak żeby korzystanie z domu i ogrodu było wygodne.

Weź pod uwagę koszty budowy (i utrzymania domu)

Planując budowę domu trzeba liczyć się nie tylko z kosztami samych materiałów budowlanych i wykonania prac, ale również opłatami urzędowymi, czy np. kosztami aktu notarialnego (przy zakupie działki). Żeby wstępnie oszacować koszty, do dyspozycji mamy różne kalkulatory budowlane i aplikacje, jednak najdokładniejsze dane dotyczące kosztów materiałów budowlanych, będziemy mieć w kosztorysie, przygotowanym przez architekta (kosztorys jest najczęściej dodatkowo płatny, jednak jest to stosunkowo niewielki wydatek).

Podstawową zasadą jest to, że im dom będzie miał prostszą formę, tym będzie tańszy (koszt materiałów i robocizny). A domy o prostych formach mogą być piękne, w dodatku są ponadczasowe.
Weź też pod uwagę przyszłe koszty utrzymania domu – zastanów się, jakiej wielkości dom jest Ci naprawdę potrzebny, pomyśl też o energooszczędnych materiałach. Wprawdzie na etapie budowy będzie nieco drożej, ale później dom będzie tańszy w utrzymaniu.

Zastanów się, kto wybuduje Twój dom

Ekipa budowlana, czy budowa metodą gospodarczą? Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady. Z ekipą budowlaną będzie drożej, ale szybciej i pewniej, nie będziesz musiał też inwestować swojego czasu. Metoda gospodarcza, przy której sam wykonujesz wiele prac jest tańsza, ale bardziej długotrwała, no i wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Musisz zainwestować czas i wysiłek. A jeśli nie masz doświadczenia budowlanego, możesz popełnić błędy, które będą Cię kosztować więcej, niż poczynione oszczędności. Oczywiście w przypadku ekipy budowlanej ryzyko też istnieje, ale przy starannym wyborze i podpisanej umowie, jest znacznie mniejsze.

Zgłoś budowę domu lub wystąp o pozwolenie na budowę

Obecnie na budowę domu jednorodzinnego nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę – pod warunkiem jednak, że dom mieści się w wymaganej granicy działki. Jednak to nie znaczy, że nie są potrzebne żadne formalności – w urzędzie należy złożyć zgłoszenie robót wraz z projektem domu. Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie wyrazi sprzeciwu – będzie można rozpoczynać budowę.
Jeżeli chcesz budować dom blisko granicy działki (albo na terenie objętym ochroną konserwatorską), będziesz musiał uzyskać pozwolenie na budowę domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przed budową domu – te rzeczy musisz sprawdzić - e-Ściany

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska