https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Czyste powietrze” od nowa. Pierwsze wnioski po wznowieniu programu

Agnieszka Romanowicz
W nowej odsłonie program „Czyste powietrze” ukierunkowano na osoby szczególnie zagrożone ubóstwem energetycznym, uszczelniono zasady dofinansowań i wzmocniono rolę gmin przez powierzenie im roli operatorów
W nowej odsłonie program „Czyste powietrze” ukierunkowano na osoby szczególnie zagrożone ubóstwem energetycznym, uszczelniono zasady dofinansowań i wzmocniono rolę gmin przez powierzenie im roli operatorów Dariusz Bloch
Gminy muszą uważnie delegować zadania operatorskie, bo odpowiadają za wszystkie, niezależnie od tego, komu je powierzają. To jedna z kilku uwag po reformie programu „Czyste powietrze” .

Przypomnijmy. 31 marca br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wznowił nabór wniosków do programu „Czyste powietrze”, wstrzymany z końcem listopada ub. r.

W nowej odsłonie „Czyste powietrze” ukierunkowano na osoby szczególnie zagrożone ubóstwem energetycznym, uszczelniono zasady dofinansowań i wzmocniono rolę gmin przez powierzenie im roli operatorów.

Uwaga na podwykonawców

Operatorzy zapewniają pełne wsparcie uczestnikom programu - od momentu podjęcia decyzji o realizacji inwestycji, przez cały proces, aż do zakończenia projektu i rozliczenia dotacji. - Dzięki temu gmina zapewnia mieszkańcom możliwość pozyskania najwyższego wsparcia w programie oraz prefinansowania - podkreśla Fundusz.

NFOŚiGW monitoruje działanie gmin jako operatorów. Część z nich zleciła swoje zadania zewnętrznym wykonawcom.

- Podkreślamy, że powierzanie obowiązków operatorskich osobom lub firmom, które jednocześnie oferują usługi wykonawcze w ramach programu, wiąże się z ryzykiem konfliktu interesów, braku transparentności, a nawet potencjalnych nadużyć - uczula Fundusz. - Apelujemy o szczególną ostrożność , zwłaszcza w powierzaniu zadań firmom instalacyjnym, budowlanym, audytorom energetycznym, którzy mogliby jednocześnie świadczyć usługi dla beneficjentów programu.

Fundusz zaznacza, że gmina odpowiada za prawidłową realizację wszystkich powierzonych jej zadań, niezależnie od tego, kto je wykonuje w jej imieniu.

Uwagę Funduszu zwróciły też koszty ponoszone ramach Programu. - Powinny być ponoszone w sposób celowy i oszczędny - przypomina Fundusz.

- Przed zakupem materiałów budowlanych, takich jak np. okna, drzwi czy systemy grzewcze, a także usług, należy sprawdzić czy ich ceny nie są zawyżone w odniesieniu do stawek rynkowych.

NFOŚiGW uczula na to, że zawyżone koszty mogą zostać uznane za nieuzasadnione. - Co może skutkować utratą dotacji lub konsekwencjami prawnymi - ostrzega.- Fundusz ma prawo i obowiązek kontrolować wydatki, analizować faktury i domagać się uzasadnienia poniesionych kosztów.

Ułatwienia dla producentów pomp

„Czyste powietrze” interesuje nie tylko beneficjentów programu, ale też producentów urządzeń grzewczych. Zgodnie z nowym regulaminem, ułatwiono wpis na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) trzech kategorii pomp ciepła: pomp powietrze/powietrze, gruntowych oraz do ciepłej wody użytkowej. Wpis jest możliwy na podstawie uznanych europejskich znaków jakości: HP Keymark, EHPA-Q i Eurovent.

Wprowadzono też uproszczone wymagania dotyczące badań laboratoryjnych pomp ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska