Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorca czeka na zapłatę prawie trzy miesiące. Ale bywało gorzej!

Oprac. (M)
pixabay
To średni czas oczekiwania na należność w trzecim kwartale tego roku. Tym samym pierwszy raz w historii badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” czas ten jest krótszy niż trzy miesiące.

- To doskonały rezultat. Szczególnie, jeśli porównamy go z początkiem 2013 roku, kiedy przedsiębiorcy na pieniądze musieli czekać średnio aż 4 miesiące i 21 dni. Dobra koniunktura w gospodarce w ostatnich latach sprawiła, że firmy płacą coraz lepiej - tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Dziedziczenie. Co zrobić, gdy po śmierci bliskiego dostajemy w spadku jego długi?

Na najniższym poziomie w całej historii badania ponownie znalazł się również odsetek kosztów związanych z nieregularną obsługą zobowiązań lub jej brakiem. W trzecim kwartale spadł on z 5,7 do 5,4 procent ogółu kosztów przedsiębiorstw. Wydatki na cele związane ze skutkami i przeciwdziałaniem opóźnieniom w płatnościach największe obciążenie stanowią w przypadku budżetów mikro (6,3 procent) i małych firm (5,6 procent).

Jest lepiej

- To, że koszty związane z nieterminowymi płatnościami lub ich brakiem najmocniej biją w najmniejsze firmy nie jest niczym nowym. Z kwartału na kwartał sytuacja w tym segmencie jest jednak coraz lepsza. Powodem jest nie tylko poprawa moralności płatniczej. Z naszych obserwacji wynika, że małe firmy coraz częściej korzystają ze wsparcia ekspertów. Rośnie liczba firm ze świadomością, że kosztami windykacji można obciążyć dłużnika. Ponadto, firmy windykacyjne pobierają wynagrodzenie tylko wtedy, kiedy ich działania zakończą się sukcesem – tłumaczy Jakub Kostecki, prezes Kaczmarski Inkasso.

Większe kłopoty

Gorzej niż w przypadku raportu za drugi kwartał wypadł między innymi udział przeterminowanych należności w portfelach firm, który w ciągu trzech miesięcy wzrósł z 20,8 do 21 procent. W tym przypadku warto jednak podkreślić, że jest to wciąż znakomity wynik, drugi najlepszy rezultat w ośmioletniej historii badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”.

Długi lokatorskie w regionie maleją najszybciej

Tego samego nie można natomiast powiedzieć o wskaźnikach obrazujących skalę problemów firm z regulowaniem zobowiązań przez ich klientów - zarówno jeśli chodzi o ocenę bieżącej sytuacji, jak i prognozy na kolejne miesiące. Odsetek przedsiębiorców, którzy sygnalizują rosnące kłopoty z terminowymi płatnościami od kontrahentów wzrósł z 13,7 do 17,5 procent, a udział firm prognozujących takie problemy w najbliższej przyszłości skoczył w górę z 17,8 do 25,8 procent.

- To już drugi kwartał z rzędu, kiedy obiektywne wskaźniki obrazujące zatory płatnicze - jak czas oczekiwania na płatność, czy ponoszone przez firmy koszty – poprawiają sią, a subiektywne ulegają pogorszeniu. To może sugerować, że najbliższe miesiące upłyną pod znakiem wzrostu problemów z nieterminowymi płatnościami. Kondycja polskiej gospodarki jest dobra, więc nie spodziewałbym się gwałtownego pogorszenia sytuacji. W grę wchodzi raczej lekkie hamowanie – uważa Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy.

Źródło: Krajowy Rejestr Długów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska