Grupa przedsiębiorców z Kazachstanu gości dzisiaj (20 czerwca) w Kujawsko-Pomorskiem. W trakcie spotkania z przedstawicielami naszego regionu w urzędzie marszałkowskim rozmawiali o perspektywach współpracy gospodarczej oraz organizacji w przyszłym roku w Toruniu Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego.
Kazachowie chcą się rozwijać
- W tym roku obchodzimy 20 lat niepodległości naszej republiki. W tym czasie bardzo dużo osiągnęliśmy. Średni wzrost PKB w latach 2000-2005 wyniósł 9,10 proc. W latach 2009-2010 wyniósł 7,7 proc. Do 2015 roku planujemy znaleźć się w grupie państw z rozwiniętą gospodarką, gdzie PKB na mieszkańca wyniesie 15 tysięcy dolarów. W chwili obecnej ten wskaźnik utrzymuje się na poziomie 10 tysięcy dolarów. A jeszcze w 1994 roku - wynosił 700 dolarów. To odzwierciedla duży wzrost gospodarczy Kazachstanu – mówił podczas spotkania Temirchan Achmedin, sekretarz ambasady Kazachstanu w Warszawie.
Przeczytaj: Brodnica. Bombonierki z Vobro wybierają się w podróż do Kazachstanu i Grecji
Ministerstwo gospodarki podaje, że Kazachstan zajmuje 59 miejsce (na 183 kraje) na liście opublikowanej przez Bank Światowy i jest wymieniany wśród państw o wysokiej atrakcyjności inwestycyjnej (pozycja rankingowa: wyższa średniej). W opinii BŚ, dobrze wypada we wszystkich analizowanych wskaźnikach: dostępność siły roboczej, łatwość zakładania firm, ochrona praw inwestorów, opodatkowanie przedsiębiorców, handel międzynarodowy czy bezpieczeństwo zawieranych kontraktów.
Źródło: Agencja Statystyczna Republiki Kazachstanu, Komitet Kontroli Celnej Ministerstwa Finansów RK, Ministerstwo Finansów RK, Narodowy Bank Republiki Kazachstanu.
Systematyczny wzrost
Co więcej, prognozy rozwoju gospodarczego Kazachstanu w najbliższych latach przewidują systematyczny wzrost. Kazachowie zmierzają do wejścia do grupy 50 najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata.
Głównym bodźcem do rozwoju kazachskiej gospodarki jest przede wszystkim sektor surowcowy, czyli ropa i gaz. Jednak chcą rozwijać gospodarkę nie tylko przez sprzedaż surowców. I rząd opracował program rozwoju przemysłu.
Przeczytaj: Pracownicy ze Wschodu nie chcą u nas pracować
- Chcemy przyciągną zagranicznych inwestorów – wyjaśniał Temirchan Achmedin. – Na 100 miliardów dolarów opiewają inwestycje zrealizowane w latach 1994 – 2010. By dalej wspierać rozwój biznesu tworzymy specjalną infrastrukturę - banki, fundusze wsparcia i ubezpieczenia kredytów eksportowych i fundusz zrównoważonego rozwoju.
Dodał, że stawiają przede wszystkim na rozwój m.in. rolnictwa, metalurgii, energetyki, farmaceutyki, sektora telekomunikacyjnego, przemysłu lekkiego i związanego z budową maszyn oraz – turystyki, a także alternatywnych źródeł energii.
Temirchan Achmedin, sekretarz ambasady Kazachstanu w Warszawie i Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Obwód zachodni kazachstański jest regionem partnerskim województwa kujawsko-pomorskiego od 2007 roku. Stolicą regionu jest dwustutysięczny Uralsk (Orał). W województwie kujawsko-pomorskim kontakty handlowe z Kazachstanem prowadzą: Nomet Toruń (uchwyty meblowe), Rejs Rypin (branża meblarska), Gamet Toruń (uchwyty meblowe), Unifreeze Bydgoszcz (żywność mrożona) i Torseed Toruń (branża ogrodnicza).
