Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekonywali młodszych do swoich szkół

(ea)
Zuza próbuje pogłaskać raroga górskiego, którym opiekuje się Przemek Dykier.
Zuza próbuje pogłaskać raroga górskiego, którym opiekuje się Przemek Dykier. Andrzej Muszyński
Można było zjeść coś pysznego, pojeździć na dziwnym rowerze, a przede wszystkim "z pierwszej ręki" uzyskać informacje o szkole. Wczoraj tłumy uczniów odwiedziły X Bydgoskie Targi Edukacyjne.

Impreza odbyła się w hali "Łuczniczka", gdzie ofertę prezentowało aż 66 wystawców. Były to szkoły ponadgimnazjalne publiczne i niepubliczne, domy kultury itp. Nad organizacją i przebiegiem targów czuwali ich koordynatorzy: Zespół Szkół Samochodowych oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 4.

Placówki nie ograniczały się do rozdawania ulotek, ale przygotowały dodatkowe atrakcje. Młodzież z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 proponowała przejażdżki udziwnionymi rowerami. Uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi zapraszali do stoiska wraz... z ptakami. Paulinie Gralak towarzyszył jastrząb harrisa, a Przemysławowi Dykierowi dotrzymywał towarzystwa raróg górski.

Dlaczego przyszli leśnicy starali się zachęcić gimnazjalistów do wyboru właśnie ich placówki? - Bo jest to szkoła z pasją, tradycjami, dla osób, które kochają las - mówili. Milena Waręcka wybierając Technikum Leśne poszła w ślady siostry. - Trzeba mieć też zapał do nauki, bo jest jej sporo - dodaje.

Smakowite zapachy przyciągały młodzież do stoiska Zespołu Szkół Gastronomicznych. Tutaj pyszne kąski serwował m.in. Jakub Sytykiewicz, który na ogólnopolskim konkursie "Młody kreator sztuki kulinarnej" zajął trzecie miejsce. Wraz z kolegami: Miłoszem Planerem i Robertem Stefańskim proponował gościom odwiedzającym stoisko polędwiczki wieprzowe sous- vide (przygotowane metodą próżniową) na kaszotto grzybowym z sosem burgundzkim lub kurczaka sous-vide w aromatycznych ziołach i ratatouile z sosem bekonowym. Choć nazwy potraw brzmiały skomplikowanie, ich przygotowanie zajęło uczniom około 40 minut. - Warto wybrać bydgoski "gastronomik", bo jest tu bardzo dużo zajęć praktycznych. Na pokazy kulinarne zapraszani są szefowie kuchni, więc można się uczyć od najlepszych - mówi Jakub. Drzwi otwarte szkoła organizuje 26 kwietnia.
Na targi wybrała się też młodzież z Gimnazjum nr 5 w Fordonie. Adriana Jeziorska i Alicja Kaszyńska szukały informacji głównie o liceach: XV i VI. - Jesteśmy humanistkami i dlatego myślimy o LO - wyjaśniały dziewczyny. Tymczasem licea dbają o to, aby przyciągnąć również osoby planujące studia na kierunkach ścisłych i technicznych. Na przykład, "piętnastka" prowadzi klasę politechniczną. - Współpracujemy z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu - wyjaśnia Teresa Chrapkowska-Ryba, nauczyciel matematyki i twórca tego profilu. - Dzięki temu uczniowie uczestniczą w fakultetach z informatyki, matematyki i fizyki, na których omawiany jest materiał ze studiów.

Klaudia Stanek i Agnieszka Młynarczyk z Gimnazjum nr 5 postawiły na technika. Klaudię zainteresował zawód technik renowacji elementów architektury w Zespole Szkół Budowlanych, a Agnieszkę - Technikum Poligraficzne w Zespole Szkół Chemicznych. - Warto pouczyć się rok dłużej, ale mieć już konkretny zawód - podkreślały.

Zuza z Gimnazjum w Zbrachlinie (pow. świecki) szukała informacji o szkołach kształcących przyszłych wojskowych oraz o klasach medycznych. - Najlepiej byłoby, gdybym została wojskowym lekarzem - śmieje się. Sporo uczniów zatrzymywało się przy stoisku ZSZ Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Patryk Jaruzal i Sebastian Sosiński uczą się w klasie drugiej. Będą kucharzami. Mamy praktyki na zmianę z zajęciami teoretycznymi - chwalą szkołę.

Do nauki w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy zachęcali m.in. Sylwia Zaremba, Kamila Mikulska, Łukasz Fligiel i Kamil Tuchółka. - W naszej szkole są trzy dobre kierunki: weterynaria, ogrodnictwo i architektura krajobrazu - mówi Sylwia. - Możemy zdobywać dodatkowe certyfikaty, jeździć na praktyki zagraniczne i krajowe. Nasza szkoła współpracuje też z UTP, dzięki czemu lepiej przygotowujemy się do studiów - dodaje Sylwia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska