Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełajowe Mistrzostwa Świata czas zacząć! [zapowiedź, plan komunikacji ruchu, mapki trasy, materiały wideo]

TOMASZ FROEHLKE
fot. Tomasz Froehlke/MODO
Ekipa Kenii, gdy tylko postawiła pierwsze kroki w bydgoskim Myślęcinku, ustawiła się w kręgu i zaczęła od modlitwy. Potem dopiero był trening.
Po wspólnej modlitwie Kenijczycy zaczęli rozgrzewkę. Ćwiczyli w luźnej i wesołej atmosferze.
Po wspólnej modlitwie Kenijczycy zaczęli rozgrzewkę. Ćwiczyli w luźnej i wesołej atmosferze. fot. Michał Młodzikowski

Po wspólnej modlitwie Kenijczycy zaczęli rozgrzewkę. Ćwiczyli w luźnej i wesołej atmosferze.
(fot. fot. Michał Młodzikowski)

Dla Polski i Bydgoszczy to wydarzenie bardzo specyficzne i dlatego jeszcze bardziej ciekawe. Przełaje zupełnie różnią się od biegów ulicznych, nie mówiąc już o znanych w Bydgoszczy mityngach na stadionie. Wiele krajów, mających duże lekkoatletyczne tradycje, nie ma dobrych przełajowców. Stąd na ponad 200 zrzeszonych w IAAF krajowych federacji lekkoatletycznych w tego typu bardzo wymagających, ale zaledwie kikugodzinnych zawodach, zazwyczaj startuje około 500 zawodniczek i zawodników z około 50-60 państw.

- To impreza o wyjątkowym uroku, specyfice i prestiżu - przyznaje Grek Yannis Nikolaou, który w Bydgoszczy jest delegatem prasowym IAAF. - Dla wielu nieosiągalna. Niemcy leżą niedaleko od Polski, a nie będą mieli ani jednego przedstawiciela. Niewiele miast ma ponadto tak piękne tereny, żeby przełaje organizować. Bydgoszcz jest wyjątkowa. Trasa nie jest trudna, co sprawia, że biegi będą jeszcze bardziej interesujące. W ubiegłym roku w Jordanii organizatorzy trochę przesadzili. W Ammanie przygotowali tak trudną trasę na pustyni, że momentami była to walka o przetrwanie.

Królestwo w Afryce

Przełajowe Mistrzostwa Świata czas zacząć! [zapowiedź, plan komunikacji ruchu, mapki trasy, materiały wideo]

Przełaje to królestwo Afryki. Najlepsza Polka w 24-osobowej reprezentacji na bydgoskie mistrzostwa - Katarzyna Kowalska (LKS Vectra DGS Włocławek) przyznaje: - Mój cel to miejsce w pierwszej trzydziestce.
W historii MŚ w przełajach polskie sukcesy przykrył już kurz: drugie miejsca zajmowali Bronisława Ludwichowska w 1975 r. i Bronisław Malinowski w 1979 r. Zespołowo trzecie miejsce zajęły seniorki w 1975 r., czy piąte juniorzy w 1989 r.

Dla Afryki przełaje i w ogóle bieganie to niemal religia. We wspomnianym Ammanie w pierwszej 20. seniorek aż 12 pochodziło z Czarnego Lądu, z czego sześć z Kenii (wliczając szóstą na mecie Hildę Kibet, reprezentującą Holandię, ale pochodzącą z Kenii) i pięć z Etiopii Z Europy najlepsza była Portugalka Anna Dulce Felix (15). Wśród seniorów z Europy najlepszy był Hiszpan Carles Castillejo, który zajął 26. miejsce. A przed nim sami Afrykanie z Kenii, Etiopii, Ugandy, Erytrei i Maroka, Wyjątkiem byli trzej Katarczycy.
Wielkim fanem przełajów jest Senegalczyk Lamine Diack, szef IAAF, który przyjedzie do Bydgoszczy, aby kibicować swoim rodakom. To oczywiście wielka okazja do porozmawiania o kolejnych prestiżowych imprezach w mieście. I nie ukrywa tego prezydent Konstanty Dombrowicz.

Ciekawi Polski

Przełajowe Mistrzostwa Świata czas zacząć! [zapowiedź, plan komunikacji ruchu, mapki trasy, materiały wideo]

Na imprezę warto popatrzeć nie tylko od strony sportowej, choć interesujące, jak na tle czarnoskórych biegaczy wypadną Polacy, którzy wystawiają cztery pełne reprezentacje wśród seniorów i juniorów. Jak już informowaliśmy, region kujawsko-pomorski będzie miał trzech przedstawicieli, wszystkich w biegach seniorskich: Katarzynę Kowalską i Iwonę Lewandowską (obie LKS Vectra DGS Włocławek) oraz Błażeja Brzezińskiego (MUKS Bydgoszcz). Dopiero po raz trzeci w historii Polska wystawi pełne reprezentacje (po 6 osób) we wszystkich biegach.

Warto popatrzeć na zawody jako wydarzenie obyczajowe, czy kulturowe. Na ulicach miasta można spotkać wielu gości z całego świata, którzy zawsze chętnie porozmawiają, czy zrobią sobie wspólne zdjęcie. Są chętni do nawiązywania znajomości, opowiadają o swoim kraju, często pytają jak się żyje w Polsce. Wielu jest to po raz pierwszy. Podobnie zresztą jak egzotycznych dziennikarzy, którzy za swoimi biegaczami podążają po całym świecie. Do Bydgoszczy przyjechali m.in. z Ugandy, Ghany, oczywiście z Etiopii i Kenii. Prawa do transmisji ma Telewizja Polska, a sygnał będzie docierać do 65 państw.

Mistrzowie i rekordziści

PROGRAM NA WEEKEND

Sobota: bieg otwarty - 9.30 weryfikacja; 10.30 bieg szkół podstawowych i gimnazjów na 1000-1500 m; 10.50 bieg główny (6000 m) i mistrzostwa dziennikarzy (2000 m); 11.00 Nordic Walking na ok. 3000 m Niedziela: 11.30 otwarcie MŚ; 12.00 juniorki (6 km); 12.30 juniorzy (8 km); 13.15 seniorki (8 km); 14.10 seniorzy (12 km).

Kogo zatem z gwiazd światowych przełajów będzie można oglądać na trasie? Przyjechali aktualny mistrz i wicemistrz świata z Ammanu - Etiopczyk Gebre-egziabher Gebremariam i Moses Niema Kipsimo z Ugandy. Jest wicemistrzyni świata, Kenijka Linet Chepkwemoi Masai oraz brązowa medalistka - Meselech Melkamu z Etiopii. Jedną z głównych faworytek będzie z pewnością słynna Etiopka Tirunesh Dibaba, która ma na koncie tytuły mistrzyni świata w przełajach, jak i na 5, 10 i 15 km. A do tego jest rekordzistką świata na 5 km (14.11,15) i 15 km (46.28).

Z mistrzów z Ammanu nie będzie tylko najlepszej seniorki - Florence Debet Kiplagat (Kenia), a mistrz juniorów - Ayele Abshero (Etiopia) teraz wystartuje już wśród seniorów (rocznik 1990).
Kilkoro lekkoatletów gościło w Bydgoszczy na mistrzostwach świata juniorów w 2008 r: Genzebe Dibaba z Etiopii (srebro na 5000 m), Mercy Cherono z Etiopii (złoto na 3000 m) czy Stephanie Twell z Wielkiej Brytanii (złoto na 1500).

Pogoda dla kibiców

Oczywiście, dla wszystkich chętnych wstęp jest bezpłatny. Wszyscy marzą, żeby pogoda była taka, jak dziś, ale...
- Pogoda nie ma znaczenia. To są biegi przełajowe i taka jest ich specyfika - mówi Nikolaou. - Oczywiście, marzymy, żeby kibice oglądali zawody w dobrych warunkach i to głównie z myślą o nich liczymy na dobre warunki., Ale dla zawodników naprawdę nie ma różnicy. Oni są przygotowani na wszystko. Jestem przekonany, że czeka nas wspaniała impreza i będzie na co popatrzeć.

To trzeba wiedzieć

PROGNOZA POGODY

PIĄTEK 26: Zjawiska    Bez zjawisk.Temp. dzień    Od 17 do 19 st. C. Temp. noc    Od 10 do 8 st. C. Wiatr z kierunków południowych, do 20 - 30 km/h.

SOBOTA 27: ZjawiskaPrzelotne opady deszczu.Temp. dzień    Od 8 do 10 st. C.Temp. noc    Od 6 do 4 st. C. Wiatr z kierunków zachodnich, do 20 - 30 km/h.

NIEDZIELA 28: Zjawiska    Przelotne opady deszczu.Temp. dzień    Od 6 do 8 st. C.Temp. noc    Od 5 do 3 st. C. Wiatr    z kierunków zachodnich, do 30 - 40 km/h.

ZMIANA ORGANIZACJI RUCHY

W związku z organizacją w naszym mieście Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych –

w dniach 27 i 28.03.2010 r. będzie obowiązywała czasowa zmiana w organizacji ruchu w obrębie ulic: Gdańskiej, Zamczysko, Jeździeckiej, Armii Krajowej, Hipicznej oraz Konnej.

Szczegóły zostały opisane poniżej:

ul. Gdańska:

a)    wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku Rekreacyjna-Jeździecka;

b)    wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na odcinku Zamczysko-Jeździecka (w stronę ul. Jeździeckiej);

c)    udostępnienie dla pieszych zamkniętego pasa jezdni ul. Gdańskiej na odcinku Centrum Targowo Wystawiennicze-Zamczysko; 

d)    organizacja parkingu ogólnodostępnego na terenie Centrum Targowo Wystawienniczego;

e)    organizacja parkingu ogólnodostępnego na terenach zielonych pomiędzy jezdnią ul. Gdańskiej a torami kolejki wąskotorowej w rejonie ul. Sądeckiej;

f)    zamknięcie dla mieszkańców i przyjezdnych wjazdu na parking ogólnodostępny zlokalizowany na wysokości ZOO i udostępnienie go dla pojazdów obsługi zawodów, VIP, komunikacji publicznej oraz służb miejskich;

g)    zamknięcie dla mieszkańców i przyjezdnych ul. Konnej i udostępnienie jej wyłącznie dla pojazdów obsługi zawodów oraz służb miejskich;

Terminy wprowadzenia zmian to:  pozycja a) - 27.03.2010 r. od godz. 20.00 do 28.03.2010 r. do godz. 18.00  pozycja od b) do g) - 28.03.2010 r. od godz. 06.00 - 18.00

ul. Zamczysko:

a)    wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku Gdańska-Armii Krajowej;

termin wprowadzenia organizacji ruchu: 27.03.2010 r. od godz. 20.00 do 28.03.2010 r. do godz. 18.00

ul. Jeździecka:

a)    wprowadzenie oznakowania kierującego na zorganizowany parking ogólnodostępny zlokalizowany na terenach Centrum Targowo Wystawienniczego;

b)    wprowadzenie zmian w organizacji ruchu w związku z zamknięciem wjazdu na ul. Gdańską;

termin wprowadzenia organizacji ruchu: 28.03.2010 r. od godz. 06.00 - 18.00

ul. Armii Krajowej:

a)    wprowadzenie informacji o zmianach w organizacji ruchu na ul. Gdańskiej; termin wprowadzenia organizacji ruchu: 28.03.2010 r. od godz. 06.00 - 18.00

ul. Hipiczna: a) całkowite zamknięcie ulicy dla ruchu samochodowego i udostępnienie jej wyłącznie dla ruchu pieszego i rowerowego;

termin wprowadzenia organizacji ruchu:28.03.2010 r. od godz. 06.00 - 18.00

Uwaga!

W pobliżu miejsca rozgrywania zawodów poza wyznaczonymi parkingami funkcjonuje również parking ogólnodostępny zlokalizowany przy ul. Rekreacyjnej (rejon pętli tramwajowej) oraz przy ul. Jeździeckiej (rejon wejścia do Ogrodu Botanicznego).

Z uwagi na bezpieczeństwo prosimy o bezwzględne stosowanie się do tymczasowego oznakowania oraz poleceń służb porządkowych regulujących ruch w obrębie wskazanych ulic.

KOMUNIKACJA

Obsługę komunikacyjną podczas trwania Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych w dniu 28.03.2010 r. zabezpieczą dodatkowe kursy linii autobusowej nr 52 oraz bezpłatna linia specjalna nr 100.  Ponadto w dniach 27 i 28.03.2010 r. zdecydowanie częściej będą kursowały tramwaje na linii nr 1. Przypominamy sympatykom sportu, iż do Myślęcinka można również dojechać autobusem linii nr 84.

Trasa kursowania linii specjalnej nr 100:

Dworzec PKP – Zygmunta Augusta – Zaświat – Powstańców Warszawy – Czerkaska – Sułkowskiego – Modrzewiowa – Gdańska - Myślęcinek

Na linii zaplanowano następujące przystanki: Dworzec PKP, Powstańców Warszawy – Skromna, Czerkaska – Gdańska (powrót: Powst. Warszawy – Gdańska), Czerkaska – Sułkowskiego, Sułkowskiego – Czerkaska, Leśne, Modrzewiowa – Gdańska, Gdańska – Rekreacyjna, Gdańska – Parking, Myślęcinek.

Czas i częstotliwość kursowania linii: linia autobusowa nr 100: od 1000 (z Dworca PKP) do 1805 (z Myślęcinka)  z częstotliwością co 24 min., linia autobusowa nr 52: dodatkowe kursy wydłużone do Myślęcinka w godz. ok. 0900 – 1815 (kursy co ok. 20 – 40 minut), linia autobusowa nr 84: od 0708 (z R. Jagiellonów) do 1737 (z Jeździeckiej) 

z częstotliwością co 60 – 120 min., linie tramwajowe nr 1 i 2: częstotliwość kursów co 20 min. każda.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska