https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Mistrzostwa Świata w Przełajach odbędą się w Bydgoszczy!

(frel)
fot. tomek czachorowski/archiwum
Przyszłoroczne mistrzostwa świata w biegach przełajowych odbędą się w Bydgoszczy. Wczoraj taką decyzję podjęła obradująca w Berlinie Rada IAAF.

To kolejny dowód na to, jak wielkie uznanie w świecie lekkiej atletyki ma Bydgoszcz. Od 10 lat organizuje duże imprezy (MŚ juniorów i juniorów młodszych, młodzieżowe ME, superliga i I liga Pucharu Europy oraz osiem mityngów Europejski Festiwal Lekkoatletyczny) i nie inaczej będzie w przyszłym roku. Na malowniczych trasach Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku pod koniec marca będą rywalizować seniorzy, a także juniorzy, co jest już tradycją w tego typu imprezach. To zawody bardzo prestiżowe, zawsze z bardzo dużą liczbą uczestników. W ubiegłym roku w Edynburgu było ich 448 z 57 krajów, a najwięcej w 36-letniej historii tej imprezy w portugalskim Villamoura - 806 zawodników z 76 krajów. Doliczając opiekunów, dziennikarzy i zaproszonych gości Bydgoszcz znów czeka duże wyzwanie, porównywalne z ubiegłorocznymi MŚ juniorów na Zawiszy.

Tegoroczne, 37. MŚ zostaną rozegrane w najbliższą sobotę w stolicy Jordanii - Ammanie. Pula nagród wynosi tam 280 tys. dolarów, zapewniona przez sponsorów IAAF. Pieniądze będą wypłacone tylko seniorkom i seniorom (po 30 tys. dla zwycięzców i po 20 tys. do podziału na drużynę). Organizator musi zatroszczyć się o wszystkie pozostałe kwestie, związane przede wszystkim z zakwaterowaniem, wyżywieniem, promocją i całą logistyką. To może kosztować Bydgoszcz około 2 mln zł.

Dotychczas w historii MŚ najwięcej medali zdobyła Kenia (256), a indywidualnie Kenijczyk Kenenisa Bekele (16 złotych, 9 srebrnych, 2 brązowe) oraz Etiopka Worknesh Kidane (11 złotych, 5 srebrnych i 4 brązowe). Dorobek Polski to dwa srebrne (Bronisław Malinowski w 1979 r. i Bronisława Ludwichowska w 1975 r.) oraz brązowy. Aktualnymi mistrzami świata seniorów z ubiegłego roku są Bekele oraz Etiopka Tirunesh Dibaba. Obecnie najlepszą polską seniorką jest Katarzyna Kowalska (Vectra DGS Włocławek), była dwukrotna najlepsza sportsmenka regionu w plebiscycie "Gazety Pomorskiej". Niedawno stanęła na najwyższym stopniu podium w Olszynie, gdzie brązowy medal wśród seniorów zdobył Adam Matuła (Zawisza Bydgoszcz).

Bydgoszcz będzie drugim miastem w Polsce, które dostąpi zaszczytu organizacji tej imprezy. Poprzednio w naszym kraju odbyła się w 1987 r. w Warszawie. W planach miasta są starania o zorganizowanie finału Grand Prix IAAF, drużynowych mistrzostw Europy oraz mistrzostw Europy seniorów w 2014 roku. Mistrzostwa Polski w przełajach odbyły się nad Brdą już trzykrotnie, ostatnie w ubiegłym roku.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska