- Prowadzę go od około trzech lat - _mówi kierujący punktem instruktor terapii uzależnień Zbigniew Stasiorowski. - _Moja praca polega głównie na konsultacjach oraz udzielaniu porad i przekazywaniu informacji. W to wszystko włączone są elementy terapii. Klientom przekazuje niezbędne materiały, z którymisami się zapoznają.
_Od jesieni ub. r. w punkcie,__w każdy drugi i czwarty wtorek odbywają się wykłady terapeutyczne.
- _Mam już opracowaną ich tematykę do listopada bieżącego roku. Tematy, które będę omawiał to np. objawy uzależnienia i konsekwencje ich występowania, bezsilność i bezradność w uzależnieniu czy odpowiedzialność w trzeźwieniu - _wylicza Stasiorowski. - Po każdym z nich staram się odbyć z wszystkimi osobną rozmowę na omawiany temat. Warto, by w tych działaniach uczestniczyły całe rodziny dotknięte tym nałogiem.
_Terapeuta nie ukrywa, że alkoholizm jest sporym problemem w Golubiu-Dobrzyniu:
- _Widać to bardzo wyraźnie. Myślę, że po części jest to winą bezrobocia oraz biedy, ale nawet znalezienie zatrudnienia dla wszystkich na pewno nie rozwiązałoby tego problemu. Poza tym co kilka kroków można nabyć różnego rodzaju alkohol.
_Miesięcznie w punkcie przeprowadzanych jest około 40-50 rozmów terapeutycznych. Sam terapeuta współpracuje z miejską komisją do spraw profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz kuratorami sądowymi.
Przełamać wstyd
(aach)
Co wtorek od 15.30 do 19.00 można uzyskać porady w punkcie konsultacyjnym dla alkoholików i ich najbliższych istniejącym w świetlicy socjoterapeutycznej w Golubiu-Dobrzyniu.