W placówkach nauczania w których stwierdzono zaniedbania i nieprawidłowości wdrożono postępowanie administracyjne - głosi komunikat pokontrolny wydany przez pion higieny dzieci i młodzieży Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
Przeczytaj także:CBA węszy w bydgoskim Centrum Onkologii
-W ramach bieżącego nadzoru sanitarnego skontrolowaliśmy 881 placówek nauczania, w których łącznie naukę pobierało 233114 uczniów w tym: 425 szkół podstawowych(81009 uczniów);141 gimnazjów(34177 uczniów);27 liceów ogólnokształcących(6742 uczniów); 9 szkół ponad gimnazjalnych(983 uczniów);12 szkół policealnych( 2347 słuchaczy);267 zespołów szkół(107856uczniów). Stwierdziliśmy, że w 95 % szkół zapewniono uczniom właściwe warunki nauki i pobytu zarówno pod względem sanitarnym i higienicznym - informuje Ilona Jaworska Kierownik oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży WSSE w Bydgoszczy.
Jak wynika z ustaleń pokontrolnych w 91% placówek nauczania stwierdzono właściwe warunki do utrzymania higieny osobistej (mydło w dozownikach, suszarki do rąk lub ręczniki jednorazowe, papier toaletowy), a także właściwy stan techniczny i higieniczny pomieszczeń sanitarnych. Spośród skontrolowanych szkół jedynie 3,2 % nie zapewnia uczniom dostępu do bieżącej ciepłej wody. Dyrektorów szkół zobowiązano do usunięcia nieprawidłowości w tym zakresie.
Przeprowadzone kontrole wykazały także, iż w 95% szkół zajęcia wychowania fizycznego prowadzone są z wykorzystaniem sal gimnastycznych, sal rekreacyjnych oraz bloków sportowych. Ponadto uczniowie korzystają z zaplecza sportowego w innych obiektach poza ą szkołą, takich jak: baseny, siłownie, kręgielnie, boiska.
Kontrole dotyczyły także oceny przestrzegania zasad ochrony przed zanieczyszczeniami w otoczeniu placówek szkolnych, a więc na placach zabaw, terenach rekreacyjnych i sportowych. Przy ocenie higieny procesów nauczania zwracano uwagę na spełnienie przez szkoły dostosowania stanowisk pracy uczniów do wymagań ergonomii i na analizę tygodniowych rozkładów zajęć lekcyjnych. Stwierdzono, że 95,8% placówek zapewniło wyposażenie w meble szkolne dostosowane do wzrostu dzieci i młodzieży a 96,7% placówek plany lekcji zgodne z zaleceniami.
Czytaj e-wydanie »