Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przerwa świąteczna 2019. Szkoła może zapewnić opiekę, ale to nie obowiązek

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Jeśli dyrektor uzna, że jest taka potrzeba, szkoła zapewni dzieciom opiekę podczas przerwy świątecznej
Jeśli dyrektor uzna, że jest taka potrzeba, szkoła zapewni dzieciom opiekę podczas przerwy świątecznej pixabay.com
Przerwa świąteczna 2019. W jednych szkołach świetlice będą czynne nawet w wigilię, w innych - w wyznaczone dni. O tym, czy szkoła zapewni dzieciom opiekę w przerwie świątecznej, decyduje dyrektor.

Według harmonogramu ustalonego przez MEN tegoroczna przerwa świąteczna trwa od poniedziałku 23 do wtorku 31 grudnia. Potem wolny jest jeszcze Nowy Rok, który przypada w środę.

Sprawdź koniecznie

Dlatego też dyrektorzy większości szkół zdecydowali, że uczniowie wolne będą też kolejne dni - 2 i 3 stycznia (czwartek i piątek).

W efekcie w wielu szkołach lekcje ponownie rozpoczną się dopiero we wtorek 7 stycznia, bo w poniedziałek 6 stycznia mamy Święto Trzech Króli, które jest dniem wolnym. Jeśli doliczyć jeszcze przedświąteczny weekend, to świąteczne ferie robią się całkiem długie.

Dyrektor decyduje

Choć lekcji nie ma, nauczyciele muszą być jednak do dyspozycji dyrektora. MEN przypomina bowiem, że przerwa świąteczna nie jest czasem wolnym dla nauczycieli.

Przerwa świąteczna nie jest czasem wolnym dla nauczycieli

Jednak co ważne, dyrektor szkoły nie ma obowiązku zapewnienia opieki uczniom, czy to w świetlicy, czy też w formie zajęć wychowawczo-opiekuńczych. Zależy to od potrzeb w danej placówce.

Jak wyjaśnia MEN, „po dokonaniu diagnozy potrzeb rodziców, których dzieci uczą się w danej szkole, dyrektor szkoły może zdecydować o ewentualnym zorganizowaniu zajęć opiekuńczych”. Dlatego też w jednych szkołach nauczyciele będą dyżurować przez całą przerwę świąteczną, a winnych - w ustalone dni. Za tę pracę nie otrzymają dodatkowego wynagrodzenia

Przepisy te nie dotyczą przedszkoli. Jak podkreśla ministerstwo, dzieci, które korzystają z wychowania przedszkolnego, mają prawo do opieki przez cały rok szkolny. To oznacza, że w przedszkolach nie ma przerwy świątecznej.

Dyżury cały czas

W Zespole Szkół nr 8 w Bydgoszczy działa Przedszkole nr 6 i SP nr 18. - Już ustaliliśmy harmonogram dyżurów nauczycieli w szkole - mówi Eugeniusz Sobieraj, dyrektor ZS nr 8. - Świetlica szkolna będzie czynna codziennie w przerwie świątecznej od godziny 7 do 16.30. Wyjątek to wigilia i sylwester. W te dni świetlica będzie działać do godziny 14. Rozumiemy, że rodzice muszą iść do pracy i dlatego postanowiliśmy otworzyć świetlicę. Na lekcje wracamy we wtorek, 7 stycznia. Jeśli natomiast chodzi o przedszkole, to placówka ta pracuje przez cały czas normalnie.

Sprawdź koniecznie

Podobnie jest w SP 4 w Inowrocławiu. - Świetlica będzie otwarta każdego dnia w czasie przerwy świątecznej: 23, 24, 27, 30 i 31 grudnia oraz 2 i 3 stycznia - informuje Iwona Szaro, dyrektor szkoły. - Rodzice mogą pozostawić w niej dzieci od godziny 6.45 do 16, także w wigilię i sylwestra. W dyżury włączeni są wszyscy nauczyciele, nie tylko ci, którzy pracują w świetlicy. Rodzice nie będą mieć więc żadnego problemu z zapewnieniem opieki dzieciom. Z doświadczenia wiemy jednak, że w dni wolne od zajęć lekcyjnych niewiele osób przyprowadza dzieci do szkoły. Nie zbieramy wcześniejszych deklaracji od rodziców. Po prostu, jeśli ktoś ma taką potrzebę, może zostawić dziecko w szkolnej świetlicy.

Bez wigilii i sylwestra

Z kolei w SP 14 w Toruniu świetlica dla uczniów klas I-III będzie otwarta w dniach we wszystkie dni z wyjątkiem wigilii i sylwestra. - Zapewniamy dzieciom opiekę w świetlicy w godzinach od 7 do 17 - informuje Tomasz Manikowski, zastępca dyrektora „czternastki”. - Świetlica jest, co prawda przeznaczona dla dzieci w klasach I-III, ale jeśli przyjdzie uczeń ze starszej klasy, na przykład z czwartej czy piątej, to oczywiście go przyjmiemy. W przerwie świątecznej zwykle przychodzi dwoje, pięcioro, czasem dziesięcioro uczniów, w zależności od dnia.

W SP 20 w Grudziądzu świetlica będzie natomiast czynna 2 i 3 stycznia. Zapewni opiekę dzieciom w godzinach od 7 do 16.

W ferie inaczej

Inne zasady dzieciom dotyczą natomiast zimowych ferii. To czas urlopu nauczycieli, toteż nie dyżurują oni w szkołach tak, jak podczas przerwy świątecznej. Wiele placówek organizuje jednak półkolonie, dzięki czemu dzieci mają zapewnioną rozrywkę i opiekę jednocześnie.

Ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim przypadają w dniach 27 stycznia - 9 lutego 2020 r. W województwie pomorskim dzieci będą wypoczywać wcześniej, bo od 13 do 26 stycznia 2020 r.

Kiedy ferie zimowe w 2020 roku? MEN podało już kalendarz na rok szkolny 2019/20, a wraz z nim terminy ferii zimowych. Kiedy wypadają ferie zimowe w twoim województwie? Sprawdź i zaplanuj zimowy wypoczynek!

Ferie zimowe 2020. Kiedy w twoim województwie wypadają ferie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska