https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przetańczyli dziesięć lat

Tekst i fot. Marietta Chojnacka
Każdy z członków 65-osobowego zespołu  dostał dyplom od Katarzyny Maliskiej, Leszka  Karasiewicza i Ludomiły Paczkowskiej
Każdy z członków 65-osobowego zespołu dostał dyplom od Katarzyny Maliskiej, Leszka Karasiewicza i Ludomiły Paczkowskiej
Złote Tury, takież Niedźwiedzie, kaszubskie tańce zderzone z ognistym czardaszem i wielkie śpiewanie Ojcu Świętemu to tylko niektóre z sukcesów "Bławatków", które w piątek świętowały dziesięciolecie.

     Już dawno w Chojnickim Domu Kultury nie było tak ciasno. Wszyscy - od niemowlaków po dziadków - przyszli podziwiać i gratulować Zespołowi Pieśni i Tańca "Bławatki".
     W 92 r. Katarzyna Maliska i Leszek Karsiewicz, którzy wcześniej z sukcesami występowali w zespołach folklorystycznych, przy dobrej woli dyrektorki Ludomiły Paczkowskiej utworzyli nowy zespół kaszubski w Szkole Podstawowej nr 1.
     Liczą się przyjaciele
     
"Bławatki" miały i mają szczęście do przyjaciół. Oprócz życzliwej "jedynki" ciągle sympatią darzy młodych artystów Teodozja Narloch, która doradzała już przy pierwszych strojach kaszubskich. Z kolei Jerzy Zaremba objął kierownictwo muzyczne, a nieżyjąca Klara Miszewska wyreżyserowała wesele kaszubskie ks. Sychty pt. "Hanka se żeni", od którego premiery "Bławatki" jeżdżą po kraju i świecie i zewsząd przywożą nagrody. Muzycznie wspiera ich też Jerzy Kłodziński. Gdy do tego dołoży się życzliwych sponsorów, to "Bławatkom" wróżyć można jeszcze wielu jubileuszy.
     Debiutanci i profesjonaliści
     
Obecnie zespół liczy 65 osób podzielonych na cztery grupy. Najstarszy członek ma 20 lat. Pierwsze kroki na scenie stawiają w "Bławatkach" już trzylatki. Najbardziej utytułowana jest jednak grupa czwarta - najstarsza i reprezentacyjna. W piątek w ChDK każda grupa - nawet debiutujące maluchy - miała swoje pięć minut.
     Chodzony i z wiosłami
     
Widzowie mogli obejrzeć i słynne tańce z siecią i z wiosłami, popisy z korkami i słynne wyskoki. Maluchy zaprezentowały się w kaszubskim chodzonym.
     Śpiewów i tańców wystarczyłoby do rana, ale kiedyś trzeba było wręczyć dyplomy i przyjąć gratulacje od władz miejskich, przyjaciół i ... zejść ze sceny. Bliscy podziwiali dziesięciolatka, wszyscy wspólnie śpiewali "Kaszubskie jeziora" i życzyli kolejnych równie udanych jubileuszy.
     __Sukcesy "Bławatków"
     1993 - Kołobrzeg - największe kaszubskie wesele na plaży - "Hanka se żeni" ks. Sychty
     1995 - I nagroda na ogólnopolskim przeglądzie w Skierniewicach
     1996 - Złoty Tur w X przeglądzie kaszubskim w Chojnicach
     1997 - pierwsze transmisje telewizyjne - TVP1 "Randka w ciemno" i TV Bydgoszcz z okazji pięciolecia zespołu.
     1998 - pierwsza kaseta magnetofonowa; I miejsce na festiwalu kaszubskim w Słupsku
     1999 - Złoty Niedźwiedź na przeglądzie wojewódzkim w Kościerzynie; pierwsza płyta CD; nagranie dla TV Gdańsk; występy dla Ojca Świętego w w Sopocie, Pelplinie i Bydgoszczy; pierwszy wyjazd zagraniczny - tournee po Europie
     2000 - Złoty Tur w Chojnicach
     2001 - wyjazd do Budapesztu na festiwal i nawiązanie przyjaźni z węgierskim zespołem
     2002 - I miejsce w przeglądzie "O cytrę Wicka Rogali" w Brusach; I miejsce w przeglądzie pomorskich zespołów folklorystycznych w Piasecznie.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska