Podczas VI Warsztatów Szkoleniowych dla Przewodników z Województwa Kujawsko-Pomorskiego kolejna grupa miłośników regionu mogła poznać nie tylko zabytki Chełmna, ale również okolic.
Warsztaty te to świetna promocja dla miasta. Pewne jest bowiem, że przewodnicy, którzy przybyli dokształcić się z historii Chełmna i poznali jego zakątki, będą chętnie wracali w te okolice z wycieczkami.
Hasłem przewodnim tegorocznych warsztatów była "Martyrologia i pamięć". Przewodników do miejsc pamięci poprowadzili: Anna Grzeszna- Kozikowska i Władysław Flieger.
Goście powitani zostali w Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Zapoznali się z ekspozycją, a poza tym usłyszeli m.in. historię budynku Urzędu Miasta i Bramki Grudziądzkiej, odwiedzili zespół klasztorny z kościołem p.w. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty z emporą. - Zajrzeli do krypty ksieni Magdaleny Mortęskiej, skarbca, zwiedzili gotycką piwnicę i Bramę Merseburską - wymienia Anna Grzeszna-Kozikowska. - Mieli okazję wejść do Bramy Prochowej oraz kościoła św. Ducha, którym opiekują się rycerze.
Przewodnicy powędrowali do Klamer, gdzie poznali historię związaną z pomnikiem pomordowanych chełmnian, jak również do tzw. "dołów śmierci" oraz do Fortu VIII.
W Wielkich Łunawach z kolei wzięli udział w biesiadzie przygotowanej przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich, mieszkańców wsi oraz sołtysa Zbigniewa Kiljana. Niespodzianką dla gości był występ chóru męskiego "Cecylia" z Bukowca.
Sołtys Kiljan pokazał zwiedzającym, jak zmienił się cmentarz mennonicki znajdujący się we wsi. - Przewodnicy zwiedzili kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, obejrzeli kamień upamiętniający ofiary II wojny światowej - dodaje pani przewodnik.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »