Zmagania miłośników królewskiej gry trwały w Szubińskim Domu Kultury dwa dni. W niedzielę 16 marca po południu rozegrano m. in. Drużynowe Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach Szybkich. Do rywalizacji przystąpiło osiem drużyn: z Bydgoszczy, Torunia, Sępólna Krajeńskiego, Szubina i Żnina. W sumie 33 graczy, w tym 11 pań.
- Samych wygranych i powodzenia – życzył szachistom przed startem Jarosław Wiśniewski, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego, który był także sędzią głównym zawodów.
Zwycięski puchar dla bydgoszczan
A kto sięgnął po zwycięstwo? Z pierwszego miejsca cieszyła się drużyna KS Royal Chees Bydgoszcz. Na podium stanęli także reprezentanci ŻTMS Baszta Żnin (drugie miejsce) i AZS UMK Toruń (trzecia lokata). Miejscowa drużyna: UKS Szachowa Dwójka Szubin uplasowała się na 8. pozycji.
Rozegrano także w Szubinie Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w grze indywidualnej open. O tytuły mistrzowskie walczyło 72 graczy. Przeważali szachiści z Kujaw i Pomorza, choć na liście startowe nie zabrakło też reprezentantów Wielkopolski (Poznań, Piła, Wągrowiec, Kostrzyn Wlkp.), a nawet Lublina.
To Cię może również zainteresować
Tytuł mistrza zgarnął Szymon Zając z klubu BKS „Chemik” Bydgoszcz. Inny zawodnik tego klubu Marek Olszewski zajął trzecie miejsce. Drugi stopień podium wywalczył Jacek Jesse z MLKS „Krajna” Sępólno Krajeńskie. Najlepsza z pań: Kornelia Sivickis z Torunia sklasyfikowana została na 7. miejscu.
Reprezentantów gminy Szubin zabrakło w czołówce. Filip Nikodem (Szachowa Dwójka Szubin) uplasował się na miejscu 58. A kolejni: Lesław Heise z Turu i Kornel Gunia z Szubina zajęli miejsca: 63 i 64.
Pamięci powstańców
Rozegrano także w Szubinie XII Festiwal Szachowo -Warcabowy upamiętniający bohaterów powstania wielkopolskiego.
- Podczas otwarcia festiwalu dr Kamila Czechowska przybliżyła uczestnikom kulisy wydarzeń sprzed 106 lat. Dyrektorka Muzeum Ziemi Szubińskiej powiedziała między innymi, iż w lutym 1919 roku miała miejsce bitwa pod Rynarzewem - jedno z wydarzeń powstania wielkopolskiego. Powstańcy zdobyli niemiecki pociąg pancerny, który otrzymał nazwę „Danuta". To na pamiątkę tego sukcesu rozgrywany jest w Szubinie turniej szachowo-warcabowy – informuje Piotr Szybowicz, mieszkaniec Szubina i sędzia zawodów, wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego.
Na początek do rywalizacji przystąpili uczestnicy VI Turnieju warcabowego o „Puchar Zdobywców Pociągu Pancernego Danuta”. Wyzwanie podjęło 29 graczy. Gros z nich to mieszkańcy gminy Szubin.
W klasyfikacji generalnej tryumfował Roman Terekhov, reprezentant BKS „Chemik” Bydgoszcz. Dwa kolejne miejsca na podium zajęli: Kacper Białecki (ZS Szubin) i Jacek Czarnotta (MLKS Krajna Sępólno Krajeńskie). Z grona pań najwyżej w klasyfikacji uplasowała się Olimpia Domagała, zawodniczka UKW Bydgoszcz.
Po miłośnikach warcabów do rywalizacji przystąpili uczestnicy XI Turnieju szachowego o „Puchar Zdobywców Pociągu Pancernego Danuta”. Na liście startowej 50 nazwisk.
Triumfował Michał Tarkowski z MKS „Emdek” Bydgoszcz. Na kolejnych miejscach także bydgoszczanie: Marek Olszewski z BKS „Chemik” Bydgoszcz i Andrzej Buczkowski. Najlepszy reprezentant Szubina: Fryderyk Nikodem zajął 16. miejsce.
Najwyżej sklasyfikowani gracze, oprócz tytułów otrzymali pamiątkowe puchary, a także medale i nagrody. Wśród fundatorów: Bank Spółdzielczy w Szubinie.
