Jak twierdzą eksperci ds. bezpieczeństwa internetowego z PC Tools,
śmierć Osamy bin Ladena wzbudziła największą i najszybszą falę cyber-ataków
spośród dotąd zanotowanych. Prawie natychmiast po oświadczeniu prezydenta Obamy, cyber-przestępcy na całym świecie wzięli na celownik internautów szukających wiadomości, zdjęć oraz informacji dotyczących tego spektakularnego wydarzenia.
Czytaj też: Czy śmierć Osamy bin Ladena wpłynie na rynki?
Wraz ze wzrostem liczby ataków w wykonaniu hakerów "naśladowców", PC Tools spodziewa się również wzrostu ilości szkodliwego oprogramowania oraz zagrożeń społecznościowych, na które można natknąć się w popularnych serwisach, sklepach on-line czy wyszukiwarkach. Zajmująca się bezpieczeństwem sieciowym spółka ostrzega użytkowników, by uważali, w jaki linki klikają i jakie strony odwiedzają - pozwoli to uchronić ich dane osobowe i finansowe, a także chronić ich prywatność.
"W przypadku każdego głośnego wydarzenia tego typu obserwujemy wzmożoną falę działalności cyber-przestępczej," powiedział Rony Moshkovich, zajmujący się badaniem szkodliwego oprogramowania w PC Tools. "Niesamowita jest szybkość, z jaką te cyber-ataki pojawiły się tuż po ogłoszeniu śmierci bin Ladena. Jesteśmy przekonani, że hakerzy stworzyli wcześniej całą przestępczą infrastrukturę, czekając na odpowiednią okazję-wyzwalacz."
Czytaj też i zobacz: Czy zdjęcie nieżywego bin Ladena zostało sfabrykowane?
PC Tools ma dla użytkowników pięć istotnych rad, jak zapewnić sobie ochronę się w sieci:
CHROŃ SIĘ PRZED CYBER-ZAGROŻENIAMI ZWIĄZANYMI ZE ŚMIERCIĄ OSAMY BIN LADENA ODWIEDZAJ WYŁĄCZNIE GODNE ZAUFANIA I WIARYGODNE STRONYNie wyszukuj wiadomości, zdjęć i filmów pod hasłem "Osama bin Laden". Jeżeli jednak chcesz to zrobić, korzystaj z zaufanych stron i ręcznie wpisuj adres. Unikaj klikania linków do zagnieżdżonych wiadomości, reklam, fałszywych stron-wyszukiwarek lub stron w innych językach, ponieważ może to spowodować dołączenie szkodliwego oprogramowania lub botów.
**
UNIKAJ POKUSY KLIKNIĘCIA**Nie klikaj wszystkich elementów związanych z "Osamą bin Ladenem", bez względu na to, czy są to filmy, zdjęcia, wyskakujące okienka, fałszywe ostrzeżenia antywirusowe, zaproszenia do serwisów społecznościowych czy alerty. Mogą wyglądać wiarygodnie ale zainfekują Twój system lub pozyskają Twoje dane osobowe w celach zarobkowych.
Skonfiguruj zaporę systemową tak, by uniemożliwić nieupoważnionym użytkownikom dostęp do Twojego komputera lub sieci. Bezpłatne oprogramowanie PC ToolsFirewall Plus 7 jest dostępne pod adresem http://www.pctools.com/firewall/
UWAŻAJ NA OSZUSTWA ZWIĄZANE Z MEDIAMI SPOŁECZNOŚCIOWYMI I ZŁOŚLIWY SPAMZachowaj najwyższą ostrożność korzystając z zaproszeń do serwisów społecznościowych oraz łączy, e-maili czy zaproszeń dotyczących wydarzeń społecznościowych. Nie klikaj reklam, filmów, wyskakujących okienek czy "łączy współdzielonych", ponieważ mogą spowodować pobranie szkodliwego oprogramowania czy wywołać inne zagrożenia.
W celu zapewnienia sobie dodatkowej ochrony, zainstaluj oprogramowanie ochronne dla swojej przeglądarki, analizujące strony internetowe i wyniki wyszukiwania. Może to być np. bezpłatne narzędzie PC Tools Browser Defender , współpracujące z programem antywirusowym.
UNIKAJ PODEJRZANYCH STRON MIĘDZYNARODOWYCHUnikaj odwiedzania podejrzanych stron w krajach, skąd pochodzi zdecydowana większość cyber-ataków oraz szkodliwego oprogramowania, tj. Chiny (.cn), Rosja (.ru) i Brazylia (.br). Nie klikaj adresów URL kończących się na "cz.cc" lub "*.cc", ponieważ są to w większości strony wykorzystujące nielegalne mechanizmy pozycjonowania i strony wykorzystywane przez oszustów.
Postępuj mądrze i bezpiecznie - ZAWSZE używaj produktów antywirusowych
Upewnij się, że posiadasz najnowsza wersję programu antywirusowego, a jego bazy są aktualizowane na bieżąco, zapewniając ochronę przed nowymi i nieznanymi zagrożeniami i próbami oszustwa.
Czytaj i zobacz: Pentagon ujawnił nagrania z Osamą bin Ladenem. Zobacz!