
Duże zróżnicowanie w akcji kredytowej dla mikrofirm widać w ujęciu wartościowym. Dodatnie dynamiki odnotowało budownictwo (+7,0%) oraz usługi (+6,2). W przypadku budownictwa może wynikać to z faktu bardzo wysokich wzrostów cen materiałów budowalnych, co powoduje konieczność zaciągania kredytów na wyższe kwoty.

We wszystkich sektorach w pierwszym kwartale 2022 r. wystąpiła ujemna dynamika liczby udzielonych kredytów w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Najwyższa ujemna dynamika liczby udzielonych kredytów wystąpiła w sektorze handlu (-11,6%).

Zadłużenie mikroprzedsiębiorców w bankach wyniosło w marcu 2022 r. 76,4 mld zł. Oznacza to wzrost w relacji do marca 2021 r. o 4,4%. Jednak zainteresowanie małych firm zaciąganiem kredytów osłabia się.

O tym, czy będą rosły potrzeby i zainteresowanie małego biznesu kredytami w kolejnych miesiącach 2022 r., zadecydują trzy czynniki. Pierwszy z nich, to warunki makroekonomiczne, czyli poziom inflacji, stóp procentowych i kursu walutowego. Drugi, to sytuacja wojenna w Ukrainie, która kształtuje nastroje społeczne oraz zwiększa ostrożnościowe podejście banków przy udzielaniu finansowania. Trzeci czynnik, to sytuacja pandemiczna w kraju.