Przy Dworcu Miasto w Toruniu wyrośnie węzeł przesiadkowy

  Przy Dworcu Miasto w Toruniu wyrośnie węzeł przesiadkowy

  WG

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Tak ma się prezentować peron tramwajowy z kładką.

  Tak ma się prezentować peron tramwajowy z kładką. ©Miejski Zakład Komunikacji

  W październiku 2015 r. będziemy mogli szybko i sprawnie przesiąść się na pl. 18 stycznia z tramwaju na pociąg. Wraz z węzłem przesiadkowym planowana jest przebudowa torów od al. Solidarności do Waryńskiego. Pojawi się "ciche torowisko".
  Tak ma się prezentować peron tramwajowy z kładką.

  Tak ma się prezentować peron tramwajowy z kładką. ©Miejski Zakład Komunikacji

  MZK ogłosił przetarg na dwa zadania z toruńskiej części projektu BiT City: budowę węzła przy dworcu Toruń Miasto i przebudowę torów tramwajowych między al. Solidarności a ul. Waryńskiego. Te dwa projekty będą realizowane przez jedną firmę. Termin składania ofert mija 6 września.

  Węzeł przy dworcu powstanie w trybie "projektuj i buduj". Najpierw wykonawca opracuje dokumentację projektową i uzyska niezbędne decyzje, a następnie zrealizuje roboty budowlane.
  Węzeł ma zintegrować tramwajową linię średnicową nr 1 i inne linie MZK z koleją metropolitalną BiT City. By ułatwić przesiadanie się z tramwajów na przystanek kolejowy, który znajduje się teraz w pobliżu skrzyżowania Traugutta i Bulwaru Filadelfijskiego, zostanie przesunięty w kierunku mostu kolejowego.

  - Z peronów tramwajowych pasażerowie będą mogli dojść do dworca kładką zbudowaną nad ul. Traugutta wyposażoną w schody i windy - mówi Piotr Reich, rzecznik MZK. - Dodatkowo w celu integracji transportu kolejowego i autobusowego na pl. Pokoju Toruńskiego powstanie przystanek, z którego pasażerowie będą mogli udać się na dworzec i z powrotem.

  Czytaj także: Opóźni się remont dworca Toruń Miasto. PKP unieważniły przetarg na modernizację

  Węzeł ma być wyposażony w tablice informujące o godzinach odjazdu najbliższych pociągów i tramwajów. A dzięki kamerom podłączonym do sieci monitoringu będzie bezpieczniej. Pl. 18 Stycznia i ul. Skrzyńskiego, która zamieni się w pasaż łączący plac przed dworcem z pl. Pokoju Toruńskiego. Odzyskają one historyczny wygląd. Pojawi się tam nawierzchnia z kostki kamiennej i nowe chodniki. Ulice zyskają oświetlenie. Między pl. 18 Stycznia a Traugutta zaplanowano: oczka wodne, kosze na śmieci, ławki, klomby, ławki. - Przy dworcu stanie wiata parkingu rowerowego, do której doprowadzone zostaną ścieżki rowerowe - zapowiada Reich. - Przed stacją będą mogły zatrzymywać się autobusy i taksówki.

  Wzdłuż Traugutta - do skrzyżowania z ul. Waryńskiego - zostaną odnowione fragmenty torowiska i sieć trakcyjna między skrzyżowaniem a mostem kolejowym. Drugie zadanie obejmie roboty w obrębie dwóch fragmentów torów: w ul. Wały Gen. Sikorskiego od Al. Solidarności do straży pożarnej oraz wzdłuż Szumana, pl. św. Katarzyny, Warszawskiej od przedłużenia ul. Wysokiej w okolicy przychodni wojskowej do początku łuku przy zbiegu ul. Warszawskiej, Traugutta i Bulwaru (597 m). Na tych odcinkach zostanie wykonane tzw. ciche torowisko, dzięki któremu zmniejszą się wibracje i hałas.

  - W ramach inwestycji wymienione zostaną także łuki torowe wraz z rozjazdami na skrzyżowaniu Wałów gen. Sikorskiego, a przystanek przy Urzędzie Miasta zostanie gruntownie zmodernizowany - mówi Reich. Wymiany doczeka się sieć trakcyjna i słupy. Zaplanowano także przebudowę przystanku przy pl. św. Katarzyny. Skoordynowane projekty potrwają do końca września 2015 r.


  Czytaj e-wydanie »
  Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej