Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przypadek groźnego wirusa w Niemczech. Czy może dotrzeć do Polski?

JJ
Przypadek groźnego wirusa w Niemczech. Czy dotrze do Polski?
Przypadek groźnego wirusa w Niemczech. Czy dotrze do Polski?
Niebezpieczny wirus wykryto u jednej osoby w Niemczech. Gorączka Zachodniego Nilu jest śmiertelnie niebezpieczna, jeśli wirus trafi do mózgu. Wówczas może prowadzić do zapalenia opon mózgowych bądź mózgu, a w konsekwencji do śmierci.

Jak podają media wirus Zachodniego Nilu wykryto u mieszkańca Saksonii, niemieckiego landu graniczącego z Polską.

W piątek 27 września niemieckie władze poinformowały o pierwszym przypadku wirusa w Niemczech. 70-latek trafił do szpitala w Lipsku z podejrzeniem zapalenia opon mózgowych. Ku zaskoczeniu lekarzy, ich pierwsza diagnoza była błędna. Okazało się, że mężczyzna zachorował na Gorączkę Zachodniego Nilu.

W 2019 roku w Niemczech odnotowano kilkadziesiąt zakażeń zwierząt wirusem Zachodniego Nilu - czytamy na TVP Info.

Gorączka Zachodniego Nilu jest przenoszona przez komary. Gdy dni robią się chłodne, a komarów jest mniej, spada ryzyko zarażenia się chorobą.

Czym jest Gorączka Zachodniego Nilu?

Gorączka Zachodniego Nilu (ang. WNF-West Nile fever) jest odzwierzęcą chorobą wirusową. Rezerwuarem zarazka są ptaki osiadłe i migrujące. Człowiek i inne ssaki zakażają się poprzez ukąszenie komarów. W wyjątkowych sytuacjach źródłem zakażenia dla człowieka mogą być krew lub tkanki pochodzące od zakażonego człowieka.

Szacuje się, że około 80 % zakażeń WNF przebiega bezobjawowo. Zwykle w przebiegu zakażenia występują gorączka, uczucie zmęczenia, bóle głowy, osłabienie mięśniowe, kłopoty z koncentracją, wysypka grudkowa. W ciężkiej postaci zakażenia dochodzi do zapalenia mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, u chorego występuje gorączka oraz objawy ze strony układu nerwowego np. zaburzenia świadomości, drgawki.

Stwierdzono, że czynnikami ryzyka wystąpienia ciężkiej postaci choroby jest starszy wiek, płeć męska oraz stan immunosupresji. Następstwa choroby mogą utrzymywać się nawet do kilku lat od zakażenia.

Obszarami stałego (endemicznego) występowania WNF są Afryka, Ameryka Północna, Australia oraz Europa Południowa, ale w ostatnich latach wirus rozszerza swój zasięg o inne kraje z klimatu umiarkowanego.

W okresie od czerwca do listopada 2017 r. przypadki gorączki Zachodniego Nilu u ludzi wystąpiły w: Rumuni, Włoszech, Grecji, Chorwacji, Austrii, Francji, Bułgarii, Serbii, Izraelu, Turcji oraz na Węgrzech.

Zachorowania odnotowano także wśród wrażliwych na zakażenie tym wirusem zwierząt z rodziny koniowatych na terenie Włoch, Grecji, Węgier, Austrii, Hiszpanii oraz Portugalii. Łącznie w regionie Europy w sezonie 2017 r. odnotowano 204 zachorowania u ludzi, także na obszarach które do tej pory nie były objęte występowaniem tego wirusa, szczególnie wybrane obszary Włoch, regiony przygraniczne Francji i Włoch, w Grecji i Turcji.

Ponieważ nie istnieje szczepionka przeciwko gorączce Zachodniego Nilu osoby wyjeżdżające w rejony występowania wirusa WNF powinny stosować się do rekomendacji, które obowiązują również w przypadku innych chorób tropikalnych przenoszonych przez komary.

Symptomy gorączki zachodniego Nilu przypominają grypę. U chorych pojawiają się:

  • gorączka,
  • bóle głowy i mięśni,
  • powiększone węzły chłonne,
  • wysypka,
  • zaburzenia świadomości,
  • nudności, wymioty.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska