Kto jest zwolniony z opłat za posiadanie psa? - pyta Joanna z Rypina, której rodzice prowadzą gospodarstwo rolne. Jak się okazuje, lista jest długa.
Każdy, kto zdecyduje się na czworonoga, musi płacić podatek z tytuły jego "posiadania". Nie wszyscy jednak muszą opodatkować swojego pupila.
Jak informuje Zbigniew Czarnecki z Wydziału Nieruchomości i Środowiska w Urzędzie Miejskim w Rypinie, opłaty od posiadania psów nie są pobierane m.in. od osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa.
Zwolnione z opłat mogą być również osoby niepełnoprawne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego.
Dobra wiadomość także dla osób w wieku powyżej 65 lat, które prowadzą samodzielnie gospodarstwo domowe - one także nie muszą płacić podatku od jednego psa.
Kogo jeszcze dotyczy zwolnienie z opłaty?
- Podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów - informuje Zbigniew Czarnecki.
Tak więc posiadający dwa psy rodzice pani Joanny nie będą musieli płacić podatku.
Każdy, kogo nie obejmują powyższe przepisy, do 31 marca bieżącego roku jest zobowiązany do zapłacenia - zgodnie z ubiegłoroczną uchwałą Rady Miasta Rypina - podatku od posiadania psów w kwocie podstawowej w wysokości 60 zł od posiadania jednego psa (jednorazowo). Z wcześniej obowiązującej uchwały wykreślono zapis określający stawkę opłaty w kwocie 30 zł dla emerytów, rencistów oraz właścicieli posesji.
Czytaj e-wydanie »