
Sikorka bogatka
Bogatka jest największą z sikor, może osiągać nawet 15 cm. Jej wygląd jest bardzo charakterystyczny, ma intensywnie żółty brzuszek, czarną głowę i czarny pasek przebiegający przez środek. Do tego białe policzki. To bardzo żarłoczny ptaszek. W ciągu dnia potrafi zjeść tyle, ile sama waży, czyli nawet 30g pokarmu! A co wchodzi w jego skład? Przede wszystkim owady, rodzina składająca się z rodziców i kilkorga dzieci, w ciągu sezonu, zje nawet 75 kg owadów, od jaj po dorosłe osobniki.

Sikorka modraszka
Modraszka jest najpiękniej ubarwionym gatunkiem spośród sikor. Choć w jej upierzeniu przeważa błękit (czapeczka, skrzydła i ogon), to posiada także pióra w innych kolorach: granatowy pasek oczny na białej głowie, żółty spód ciała oraz zielonkawe plecy. Ten zestaw czyni ją wyjątkowo barwnym rodzimym gatunkiem. Pomimo drobnej budowy ciała, sikora ta należy do wyjątkowo agresywnych, szczególnie wobec przedstawicieli własnego gatunku - wyjaśnia Nadleśnictwo Browsk.

Sroka
Wbrew temu, co mówi się o sroce, nieprawdą jest, że lubi błyszczące przedmioty i kradnie je człowiekowi. Prawdą jest to, że będzie raczej ostrożna i nieufna względem obcych przedmiotów. Za to potrafi ukraść rzeczy, które uzna za przydatne do budowania gniazda.
Peter Wohlleben, w swojej książce „Duchowe życie zwierząt” opisuje inne, ciekawe zachowanie srok. Okazuje się bowiem, że samiec ugania się za innymi samicami, ale kiedy zauważy to jego partnerka, udaje, że wcale tego nie robił. Na oczach partnerki zaczyna wręcz odganiać od siebie „natrętne” samice.

Gawron
Powszechnie wiadomo, że gawron, podobnie jak większość ptaków krukowatych, jest wszystkożerny i bardzo plastyczny. Oznacza to, że szybko się dostosowuje do otoczenia, nowych warunków i korzysta z dostępnego w danym miejscu pokarmu. W składzie jego diety znajdziemy nie tylko owady i drobne bezkręgowce, ale również zboża, pędy roślin, zwłaszcza zbóż ozimych, a nawet owoce. Co ciekawe, łacińska nazwa gawrona, Corvus frugilegus, oznacza właśnie kogoś zbierającego owoce - podaje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.