Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkty karne sprawdzisz w sieci i zmniejszysz ryzyko zatrzymania "prawka" przez policjanta

Marek Weckwerth
Chodzi o kolejne usługi przydatne dla obywateli w ramach rozwoju Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Chodzi o kolejne usługi przydatne dla obywateli w ramach rozwoju Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. sxc.hu
Już za pół roku katalog tego, co kierowca będzie mógł sprawdzić w internecie znacznie rozszerzy się. Projekt zaakceptowała Rada Ministrów.

Chodzi o kolejne usługi przydatne dla obywateli w ramach rozwoju Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Najważniejszy będzie dostęp on-line kierowców do własnych danych i informacji. To umożliwi im bieżące kontrolowanie kar i ograniczeń, nałożonych na nich przez policje i sąd za wykroczenia i przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego. Jak wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, kierowca będzie mógł sprawdzić liczbę własnych punktów karnych, a to zmniejszy ryzyko utraty prawa jazdy. Zwykle jest bowiem tak, że kierowca dowiaduje się jaki jest stan jego konta od funkcjonariusza na drodze - po popełnieniu kolejnego wykroczenia.

Usługa "Mój pojazd" pozwoli właścicielom na dostęp do danych i informacji o własnym pojeździe. "Sprawdź szkołę jazdy" - to nazwa usługi, która ułatwi przyszłemu kursantowi ocenę jakości kształcenia szkoły jazdy lub instruktora. To dzięki zamieszczeniu w internecie statystyki zdawalności (dotąd robiły to co pół roku starostwa). MSW uważa, że zwiększy to konkurencję między ośrodkami szkolenia kierowców i może przyczynić się do wzrostu jakości usług.

Ułatwienia przygotowują MSW i Centralny Ośrodek Informatyki. Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw, dający podstawy prawne do wprowadzenia e-usług.

MSW przekonuje, że zmiany pozwolą również na udoskonalenie danych gromadzonych w bazie CEPiK. Dane do ewidencji będą wprowadzane przez uprawnione podmioty, po ich uprzedniej weryfikacji. Forma ich wprowadzania do ewidencji zostanie ujednolicona. Wszystkie podmioty wprowadzające dane, w tym nowe, np. stacje kontroli pojazdów i zakłady ubezpieczeń, będą miały bezpłatny dostęp do danych i informacji zgromadzonych w ewidencjach.

Zobacz także: Testują kamery na skrzyżowaniach. W naszym województwie są już kamery rejestrujące
Rozszerzono także zakres danych wprowadzanych do CEPiK, min. o badania techniczne pojazdów i tzw. zdarzeń ubezpieczeniowych. Udostępnianie tych informacji poprawi bezpieczeństwo w obrocie pojazdami na rynku wtórnym.

Przewiduje się, że nowe e-usługi zaczną działać w styczniu 2016 roku. Dwie pierwsze usługi - "Historia Pojazdu" i "Bezpieczny Autobus"- wprowadzono w czerwcu 2014 roku.

Kilka miesięcy wcześniej uruchomiono międzynarodową wymianę informacji o kierowcach. To umożliwia polskiej policji, a zwłaszcza Inspekcji Transportu Drogowego i strażom gminnym (miejskim) egzekwowanie mandatów od kierowców zagranicznych przyłapanych przez fotoradary. Podobnie polscy kierowcy nie są już bezkarni na drogach europejskich - mogą dostać wezwanie do zapłacenia kary.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska