A jak zacząć tę długoletnią przyjaźń?
Dyżur eskperta
Naszym ekspertem w dziedzinie pielęgnacji psów jest Małgorzata Lorenc, wiceprezes Związku Kynologicznego, oddział w Bydgoszczy. Mogą ją Państwo zapytać m.in. o przygotowanie psów do wystawy oraz o to, jakie warunki trzeba spełniać, by należeć do związku. Małgorzata Lorenc odpowie na pytania w poniedziałek, od godz. 11 do 13.
Czekamy na telefony pod bezpłatnym numerem infolinii 0800 111 006. Prosimy także o maile pod adresem: [email protected]
Przede wszystkim trzeba się dobrze dobrać już na samym początku. Nie wystarczy, że podoba nam się dana rasa. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę charakter psa i zestawić go z naszym trybem życia i upodobaniami.
Żebyśmy pasowali
Zacznijmy od miejsca, w którym mieszkamy.
Jeżeli jest to ciasne mieszkanko w bloku, unikajmy raczej dużych psiaków, które potrzebują przestrzeni i o które moglibyśmy się potykać, m.in. bernardynów, berneńczyków, wszelkiej maści owczarków. Świetnie będą się one bowiem czuły na świeżym powietrzu, w przydomowych ogródkach.
Za to do małego mieszkania w bloku można rozważyć zakup yorka, shar pei`a, mopsa, chihuahua, pudla, chow chow.
Nie bez znaczenia jest również prowadzony przez nas tryb życia.
Jeżeli całymi dniami przesiadujemy w pracy, to w ogóle zapomnijmy o psie. Bo zwierzak będzie się męczył siedząc przez wiele godzin samotnie w domu. A kiedy już wrócimy z pracy, to zamęczy nas.
Jeżeli nie lubimy długich spacerów nie kupujmy uwielbiających ruch na świeżym powietrzu husky, malamutów, wyżłów.
Gdy podobają się nam silne - nie tylko fizycznie - amstaffy lub rottweilery pamiętajmy, że musimy poświęcić im dużo uwagi i czasu. W przeciwnym razie może to źle wypłynąć na ich psychikę i rodzić problemy wychowawcze.
Nie każda rasa nadaje się też dla rodzin z dziećmi, zwłaszcza małymi. Ciekawe świata niekiedy mogą niechcący skrzywdzić psiaka. Opiekuńcze i cierpliwe do maluchów są na przykład labradory, golden retrievery, berneńczyki lub bernardyny. Za to krzywdę naprzykrzającym się dzieciom mogą zrobić niewielkie yorki lub westy.
Suczka czy pies
Kiedy wybierzemy już rasę, musimy podjąć jeszcze jedną niemniej ważną decyzję: suczka czy pies?
Suczki uchodzą za bardziej przywiązane do właścicieli i bardziej posłuszne. Z reguły łatwiej poddają się szkoleniu. Z kolei uciążliwa może być pojawiająca się średnio dwa razy w roku cieczka, a także urojone ciąże.
Z kolei samce są zwykle większe od suk i lepiej zbudowane. Ale pojawia się u nich częściej chęć dominacji oraz skłonność do nieposłuszeństwa. Musimy też liczyć się z ucieczkami, szczególnie, gdy w pobliżu znajdują się suczki mające ruję. Samce mogą nam również poczynić większe szkody w ogrodzie.
Żeby pozbyć się kilku z tych kłopotów, warto rozważyć sterylizację - w przypadku suk lub kastrację - dla psów.
Maluch czy dorosły
Na koniec powinniśmy zdecydować, czy chcemy już dorosłego psa, czy szczeniaka.
Jeżeli wybierzemy malucha, musimy liczyć się z tym, że na początku będzie załatwiał się w domu, gryzł kapcie i nasze ręce, wymagał specjalnej uwagi i troski.
Ale też to my od samego początku będziemy wpływali na jego wychowanie i kształtowanie jego osobowości.
Jeżeli nie mamy do tego cierpliwości, możemy przygarnąć dorosłego psa. Na przykład ze schroniska. I niekoniecznie musi to być rasowiec. Warto zastanowić się nad kundelkiem.
Mają one niepowtarzalne charaktery i są spragnione miłości. Przygarnięte odwdzięczają się dozgonnym oddaniem i wiernością.
Nie tylko dla psiarzy
Dla wszystkich właścicieli i prawdziwych miłośników psów mamy nie lada gratkę - aż trzy 16-stronicowe dodatki poświęcone psiakom.
Już w najbliższy poniedziałek powitamy w domu szczeniaka. Podpowiemy, jak przygotować się na jego przyjęcie, kiedy odwiedzić weterynarza i jak karmić małego pupila. Porozmawiamy też z fachowcami o jego wychowaniu. Będzie również szansa zadania pytań ekspertowi ze związku kynologicznego.
We wtorek zajmiemy się już tresurą dorosłego psa. Poza tym weterynarz doradzi, jak go prawidłowo żywić i jak ochronić przed czyhającymi na niego chorobami. Zajmiemy się również pielęgnacją pupila.
W środę nasz pies idzie na wystawę, jak przygotować czworonoga i siebie do prezentacji, rodzaje wystaw i nagrody, które możemy wspólnie zdobyć. Zamieścimy też odpowiedzi na Państwa pytania z poniedziałkowego dyżuru eksperta.
W każdym z tych dodatków zaprezentujemy galerię psich charakterów, czyli omówimy najpopularniejsze rasy psów. Będzie też mnóstwo zdjęć psich piękności.