MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raciążek. Konkurs "Gdybym był malarzem" ma już 20 lat. Podsumowano tegoroczną edycję i otwarto wystawę nagrodzonych prac z dwudziestolecia

Jadwiga Aleksandrowicz
Finał konkursu "Gdybym był malarzem...polegał na kilkugodzinnym malowaniu. Przy sztalugach stanęło 34 młodych twórców. Więcej zdjęć w galerii foto.
Finał konkursu "Gdybym był malarzem...polegał na kilkugodzinnym malowaniu. Przy sztalugach stanęło 34 młodych twórców. Więcej zdjęć w galerii foto. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Ponad trzydzieścioro autorów najlepszych prac stanęło do finału tegorocznej, 20. z kolei, edycji dwuetapowego konkursu i przez kilka godzin tworzyło prace rywalizując o nagrody i wyróżnienia.

Spotkali się bardzo młodzi i dorośli twórcy

Oliwia Wesołowska z GOK w Raciążku zdobyła wyróznienie w kategorii wiekowej 10-12 lat
Oliwia Wesołowska z GOK w Raciążku zdobyła wyróznienie w kategorii wiekowej 10-12 lat

Oliwia Wesołowska z GOK w Raciążku zdobyła wyróznienie w kategorii wiekowej 10-12 lat

Na konkurs nadesłano ponad 350 prac malarskich i rysunków. Temat brzmiał: "Gdy dorosnę, to...". Wybrani do finału młodzi malarze pokazali, że nie są gorsi od swych rówieśników z poprzednich konkursów. Mogli się o tym przekonać, bo na jubileusz konkursu Gminny Ośrodek Kultury zorganizował unikatową wystawę prac laureatów z całego dwudziestolecia. Ściany sali widowiskowej, holu i świetlicy GOK pokryły barwne, piękne wizje, jakich nie powstydziliby się profesjonaliści.

Konkurs wymyśliła przed 20 laty Mirosława Sekuła, instruktor plastyki w raciążskim GOK, która nie tylko pracowicie zachęca młodych do malowania i rysowania. Kolekcja, kto wie czy nie największa w województwie, prac dzieci - laureatów wszystkich konkursów, to także jej dzieło.

- Plastyka jest bardzo trudną dziedziną twórczości. Często podkreśla się rangę konkursów muzycznych, teatralnych, tanecznych, niemniej jednak to właśnie plastyka jest najwyższą formą wyrażania pragnień, nadziei, zwątpień, radości i smutku oraz najbardziej fantastycznych marzeń - mówiła podczas podsumowania konkursu Agata Ceglewska, jego organizatorka i dyrektorka GOK, placówki, w której ta forma rozwoju zainteresowań dzieci jest szczególnie pielęgnowana.

Zwracając się do młodych twórców, Agata Ceglewska przekonywała: - Warto realizować swoje marzenia, wyzwalać siły twórcze, inwestować w siebie, odkrywać przez plastykę piękno otaczającego świata - mówiła. Towarzyszący od lat konkursowi prof. Paweł Lewandowski, artysta plastyk, nie krył rozczarowania, że w porównaniu z innymi konkursami, na przykład muzycznymi, konkursy plastyczne są "ubogie", bo trudno pozyskać na nie sponsorów i nagrodzić młodych malarzy na miarę ich talentu, a nie jedynie symbolicznie, określając miejsce w rywalizacji.

Wiele pięknych prac - trudny wybór

Laureaci najstarszej kategorii wiekowej  (13-15 lat)
Laureaci najstarszej kategorii wiekowej (13-15 lat)

Laureaci najstarszej kategorii wiekowej (13-15 lat)

W tym roku prace finalistów oceniały Maria Raszkiewicz z Torunia i Marlena Witkowska - Rypina z Bydgoszczy, artystki plastyczki.

W najmłodszej grupie młodych malarzy (7-9 lat) przyznano aż trzy pierwsze miejsca. Zdobyły je: Zosia Kołowrocka (8 lat) z pracowni malarstwa i rysunku w Miejskim Centrum Kultury w Ciechocinku, Dominika Chaberska (7 lat) z SP w Raciążku i Justyna Czerwińska z SP w Ciechocinku.

Drugiego miejsca jury nie przyznało, ale były trzy równorzędne trzecie. Otrzymali je: Adam Milewski (8 lat) z SP w Ciechocinku, Julia Kozłowska (8 lat) z SP w Ciechocinku i Sara Lityńskaj z pracowni MCK w Ciechocinku.

W kategorii wiekowej 10 -12 lat nagrody zdobyły: pierwszą - Marta Adamczyk (12 lat) z pracowni MCK w Ciechocinku, drugą - Joanna Sobczak (10 lat) z GOK w Raciążku, a trzecią Maja Twardowska (12 lat) z pracowni MCK w Ciechocinku.

W najstarszej grupie młodych malarzy ( 13-15 lat) triumfowała Natalia Dorocka z pracowni MCK w Ciechocinku, która zdobyła I miejsce. Dwa drugie miejsca zajęły: Anna Drzewucka z tej samej pracowni i Damian Cętkowski z Publicznego Gimnazjum w Bądkowie, a dwa trzecie przypadły: Sebastianowi Kappesowi z Publicznego Gimnazjum w Ciechocinku oraz Mateuszowi Szczerbetce z Publicznego Gimnazjum w Raciążku.

Wszycy finaliści otrzymali wyróżnienia.

Konkurs współfinansowały: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Zarząd Powiatu Aleksandrowskiego i Rada Gminy w Raciążku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska