Raciniewianie marzą o ulicy utwardzonej i bezpiecznej

Monika Smól
Monika Smól
W projekcie budżetu jest 200 tys. złotych i kilka zadań, spośród których radni maja wybrać priorytetowe. Może będzie to remont Modrzewiowej.
W projekcie budżetu jest 200 tys. złotych i kilka zadań, spośród których radni maja wybrać priorytetowe. Może będzie to remont Modrzewiowej. sxc.hu
- Zastanawiam się, czy ulica Modrzewiowa w Raciniewie doczeka się w tym roku remontu? - pyta Czytelnik. - Podobno to jeden z priorytetów.

Raciniewianin chciałby, aby w budżecie gminy Unisław na 2017 rok została zapisana modernizacja ulicy Modrzewiowej.

- Wójt stwierdził kiedyś, że remont tej ulicy jest jednym z trzech najpilniejszych zadań - obok ulicy Reja i budowy parkingu w okolicy byłej cukrowni - w Unisławiu - przypomina Czytelnik. - Zatem, czy w projekcie budżetu są te inwestycje?

Petycję w tej sprawie złożyli - do wójta i Rady Gminy Unisław - także mieszkańcy.

- Zwracamy się z prośbą w sprawie odbudowy ulic Modrzewiowej i Jesionowej - napisali mieszkańcy osiedla domków jednorodzinnych. - Osiedle powstało w latach 80-tych i od tej pory nie ma należytych ulic, które zostały rozkopane podczas budowy kanalizacji. Trzy lata temu, przed wyborami, pojawiła się koparka i wydrążyła kanał, który częściowo w ratach zasypano kamiennym i ceglanym gruzem. Można przejechać środkiem ulicy, ale pobocza są fatalne, w niektórych miejscach wyżej położone do 30 cm. Piesi chodzą środkiem jezdni, to niebezpieczne.

Dodają, że po opadach w niektórych miejscach tworzą się rozlewiska, a na rozgrzebanej ulicy jest niebezpiecznie.

- Stwarza to zagrożenie dla dzieci i starszych korzystających z ulic, by dostać się na przystanek lub centrum Unisławia - dodają. - Mieszkamy ty już bardzo długo i mamy prawo oczekiwać od urzędu zbudowania ulic, jak przystało na XXI wieku. Widzimy, że w naszej gminie wiele zmienia się na lepsze. Pamiętamy, że niektóre ulice miały nawierzchnię utwardzaną, ale w ramach modernizacji zyskały nowy asfalt, względnie kostkę. Nie poruszamy tej sprawy z zazdrości, ale z prawdziwości i rzetelności, że nam po takim długim oczekiwaniu od rozkopów należy się pierwszeństwo w planie wykonania odbudowy ulic.

Wójt zapewnia, że on i urzędnicy znają sytuację mieszkańców ulic Modrzewiowej i Jesionowej, a także ich stan techniczny.

- Podejmujemy działania zmierzające do utwardzenia tych szlaków komunikacyjnych - zapewnia wójt. - Trwają prace nad budżetem na 2017 rok. Z radnymi zastanawiam się nad priorytetami, czy zrobimy ulicę teraz czy potem?

Wójt zaznacza, że są na wysokiej pozycji w konkursie marszałkowskim na dofinansowanie remontów dróg z tzw. schetynówek. Chodzi o ulice: Magazynową, Kujota i Prusa.

- Prawdopodobnie dostaniemy dofinansowanie na tę inwestycję i musimy zabezpieczyć wkład własny - informuje Jakub Danielewicz. - W projekcie budżetu na przyszły rok jest 200 tys. złotych na Modrzewiową, ul. Reja lub parking przy ul. Osiedlowej. Radni zdecydują, na co przeznaczyć tę kwotę. Może wejdą dwie inwestycje, a może tylko jedna. Staramy się jak najlepiej wykorzystywać środki zewnętrzne. W pierwszej kolejności modernizujemy ulice i drogi na remonty których możemy pozyskać dofinansowanie zewnętrzne. Opóźnienia w utwardzaniu dróg powstałe w latach 1990-2010 są trudne do nadrobienia, ale staramy się odbudowywać jak najwięcej dróg, by je kiedyś nadrobić. W latach 2010-2016 zmodernizowaliśmy aż 23.

Z kolei przewodniczący Rady Gminy Unisław wskazuje, że w Raciniewie została zrobiona kanalizacja sanitarna i deszczowa przy ulicach: Bydgoskiej i Długiej. W 2014 roku wykonano nawierzchnię z kostki betonowej na Długiej, a rok później wyremontowano Bydgoską.

- Wartość tych prac oscyluje wokół 3 mln złotych - informuje Marcin Szerszeń, przewodniczący Rady Gminy Unisław. - Pozostałe, nieutwardzone trwale ulice w Raciniewie w ramach bieżącego utrzymania dróg gminnych są corocznie utwardzane kamieniem bądź gruzem i wyrówniarką. Wybierając drogi do remontu kierujemy się możliwością pozyskania dofinansowania, tendencjami rozwojowymi. Raciniewo nigdy nie było pomijane. Poza wspomnianymi inwestycjami zrobione zostały tam w ciągu ostatnich sześciu lat: boisko sportowe, do piłki plażowej, doposażony plac zabaw, kupiona wiatę przystankową, ponadto zainstalowano monitoring obiektów sportowych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie