Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich pod wodzą Ardanowskiego o WPR 2021-2027

OPRAC.:
Agata Wodzień
Agata Wodzień
Po zakończeniu procesu konsultacji, przed wysłaniem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej do Brukseli prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich zajmie się nim ponownie.
Po zakończeniu procesu konsultacji, przed wysłaniem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej do Brukseli prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich zajmie się nim ponownie. pixabay.com/bohdanchreptak
Powołana w grudniu przez prezydenta Andrzeja Dudę Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich spotkała się 19 stycznia 2021 na swoim pierwszy po inauguracyjnym posiedzeniu, by wstępnie ocenić projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-27, przygotowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Co wynika z tej oceny?

- Unia Europejska ustaliła, że każdy kraj członkowski ma przedstawić - według pewnych unijnych wytycznych - swój plan rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, który będzie finansowany zarówno w ramach środków Wspólnej Polityki Rolnej, jak również będzie wspierany środkami z innych polityk UE oraz środkami krajowymi - mówił Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący rady oraz były minister rolnictwa. Zrelacjonował posiedzenie w internecie.

Jaka ma być Wspólna Polityka Rolne 2021-2027? Wypowiedź się na temat Planu Strategicznego

Do 15 lutego można zgłaszać uwagi do projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, trwa I etap konsultacji. Służy do tego formularz: www.gov.pl/web/wprpo2020/konsultacje-spoleczne-planu-strategicznego-dla-wpr.

– Nie powinno być żadnej organizacji rolniczej, która nie wypowie się na temat tego dokumentu, bo to, co w nim teraz zapiszemy, będzie realizowane z niewielkimi możliwościami korekty, przez kolejne siedem lat – przekonuje Ardanowski.

Prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich o Planie Strategicznym WPR 2021-2027

Wprowadzeniem do dyskusji nad projektem tego dokumentu, najważniejszego dla polskiego rolnictwa na najbliższe lata, przedstawionym przez przedstawicieli MRiRW, były uwagi naukowców:

  • prof. Walentego Poczty (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) - cele ekonomiczne,
  • prof. Moniki Stanny (IRWiR PAN w Warszawie) - cele społeczne,
  • prof. Mariusza Matyki (IUNG w Puławach) - cele środowiskowo-klimatyczne.

Jak podaje były minister rolnictwa, Rada ocenia, że na podstawie analizy SWOT, Plan poprawnie identyfikuje główne potrzeby rolnictwa i obszarów wiejskich. Również oceniając 9 celów szczegółowych WPR oraz cel przekrojowy, które wskazują planowane kierunki działań, Rada uznaje, że w tym zakresie propozycja obiektywnie opisuje obszary koniecznej interwencji.

Oceniając zaproponowane konkretne działania interwencyjne, mające służyć realizacji poszczególnych celów Rada zauważa, że muszą one być proste we wdrażaniu, wolne od wątpliwości interpretacyjnych, mogących stać się podstawą rozczarowania, czy wręcz konfliktów z rolnikami, zrozumiałych przez końcowych beneficjentów.

Wynegocjowane środki WPR niższe od zakładanych

W swojej relacji Jan Krzysztof Ardanowski zwraca uwagę, że zakres niezbędnych działań na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich wymaga odpowiednich środków na ich wsparcie, adekwatnych do wielkości zdefiniowanych potrzeb. "Niestety, środki wynegocjowane w ramach Wieloletnich Ram Finansowych WPR, niższe od zakładanych i w dalszym ciągu utrzymujące historyczne, niesprawiedliwe dysproporcje między poszczególnymi krajami, są niewystarczające w stosunku do realizacji celów rozwojowych rolnictwa i i obszarów wiejskich, które zagwarantowałyby konkurencyjność rolnictwa i wysoką jakość życia na wsi".

Skoro pieniędzy z WPR jest zbyt mało, to trzeba ich poszukać gdzie indziej.

"Zdaniem Rady konieczne jest istotne wsparcie środków na wieś i rolnictwo z innych unijnych źródeł finansowania takich jak Polityka Spójności i Krajowy Plan Odbudowy oraz z budżetu państwa polskiego. Podjęcie decyzji w zakresie montażu finansowego wsparcia dla rolnictwa i obszarów wiejskich przez władze państwowe jest niezbędne przed wysłaniem ostatecznej wersji Planu Strategicznego dla WPR do uzgodnień z Komisją Europejską. Brak w propozycji Planu Strategicznego dla WPR szacunków finansowych dla poszczególnych działań, co de facto będzie dopiero wskazaniem rzeczywistych priorytetów, powoduje, że ocena dokumentu z konieczności jest niepełna".

Zobacz wideo: Emerytury i renty KRUS - co warto o nich wiedzieć.Czytaj dalej pod filmem

Na co jeszcze w Planie Strategicznym zwróciło grono konsultacyjno-doradcze? Konieczne jest także przejrzyste uporządkowanie planowanych interwencji, łącznie z określeniem stawek, kwalifikowalności i ilości potencjalnych beneficjentów, co wprost wynika z wielkości alokacji finansowych na poszczególne działania, tak by każdy rolnik był w stanie określić swoje możliwości ubiegania się o dofinansowanie swojego gospodarstwa.

Po zakończeniu konsultacji społecznych i zapoznaniu się z oceną ex-ante Rada dokona uszczegółowienia swoich propozycji, tak by zapewnić, zgodnie z wolą Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odpowiedni poziom wsparcia unijnego i krajowego dla procesów rozwojowych w polskim rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Źródła: prezydent.pl oraz FB/JanKrzysztofArdanowski

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie